user

Chatroulette

1250 okunma — 19 Kasım 2019 20:56
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

chatroulette turkce

Chatroulette Türkçe  Mobil Kameralı Görüntülü Chat Sohbet Odaları

Muhakkak ki insanoğlunun en büyük ihtiyacıdır ‘sohbet‘. Güne sohbetle başlar, sohbetle bitiririz. Geçmişten şu zamana kadar şu şekilde bir baktığımızda uygulanan sohbetin kez değişik boyutlara ulaştığını görebiliriz. Şimdiki büyüklerin muzdarip bulunduğu mevzu, gençlerin bundan sonra yüz yüze sohbeti unuttuğu, ellerindeki akıllı telefonlara gömülmekten sıhhatli bir iletişime geçemedikleri istikametindeki sitemdir. Onların saatinde vaziyet bu tür değildi tabi, sohbetler kalabalık bir ortamda yapılır, göz iletişimi kurularak gerçekleştirilirdi. Şimdi ise bireyin sohbet yapabilmesi içersinde farklı bir şahsa gereksinimi olmayabiliyor, elinde interneti tespit edilen bir telefon ya da önünde bilgisayarının olması kafi.
Günümüzde kişiler aratarak ve konuşarak sohbet etmekten ziyade görüntülü olarak birbirleri ile iletişime geçmeyi daha fazla seçenek etmektedirler. Zira kullandığımız akıllı telefonlara bakarsak whatsapp, facebook, tango gibi tanınmış uygulamaların görüntülü konuşmaya makul olduğunu göreceğiz. Bugünkü yazımızda ise bizlere görüntülü konuşma olanağı veren Chatroulette ile ilgili geniş manada malumat vermeye çalışacağız. Konu konusunda aklınıza takılan bişi olursa yazımızın altına yorum yaparak bizlere iletmekten çekinmeyiniz.

Chatroulette Nedir?

Leb-i derya durumuna gelen sohbet ücretsiz ortamı yanında kullanım maksatlarını da çeşitlendirmektedir.
Konu şayet dostluk üstüne görüntülü konuşmaya ileriki olursa bu kez karşımıza tarayıcı üstünden bağlanabileceğimiz bir platform çıkıyor: ‘Chatroulette‘ Görünümlü sohbet etmenin en ferah ve kolay yollarından birisidir; azalık gerektirmez, ara suratı kullanışlıdır, ses ve görüntü niteliği rakiplerine nispeten oranla henüz kabul edilebilir düzeydedir ve en büyük artısı yanlızca erkek kullanıcı değil, kadın kullanıcı da kendine çekebiliyor olmasıdır. Sadece ülkemiz ile hudutlu kalmadığından, günün ve gecenin hangi zamanında bağlanırsanız saat farkından kaynaklı sohbet etmek içersinde karşınıza mutlaka bazı kişiler çıkacaktır.

Chatroulette Neden Kullanılır?

Siteye erişim ülkemizden olası olmadığı vpn eklentisi kullanarak girmeniz gereklidir. Bu noktada size önerebileceğim eklenti ‘betternet’tir. Tarayıcılar(chrome, mozilla, sohbet ücretsiz explorer) ile birleşik edildikten ardından Chatroulette adresine giriş yapıyoruz. Bu arada anımsatmak lazım olur ki betternet adlı eklentiyi tekilce Chatroulette adresine giriş içersinde değil, ülkemizden erişime yasaklı tüm siteler içersinde kullanabilmekteyiz. Karşımıza çıkan bölümde şayet bilgisayarımızda flash yüklü ise video bölümüne tıklamamıza izin edecektir, ters durumda flash player yüklememiz gerekebilir. Daha ardından site bizden mikrofon ve kameraya erişim içersinde destur isteyecektir, ihtiyaç duyulan müsaadeyi verelim.
Gerekli olan tüm ayarları yaptık, bundan sonra bundan ertesi sizin sohbet etmedeki becerimize kalmış halde ?? Sitenin güzel yanlarından birisi ise hangi dilde konuşan insanlarla tanışmak istiyorsanız ona makul tercih yapabilmemizdir.

Türk kullanıcılarının Chatroulette’ye alakası nasıldır?

Arkadaşlık uygulamalarının kullanılma civarlarına baktığımız vakit erkek kullanıcıların kadın kullanıcılardan daha çok aktif olduğunu görebiliriz. Sadece Chatroulette Sohbet içersinde değil, sohbet sitelerinde, mobil dostluk uygulamalarında da vaziyet söz ettiğimiz şekildedir. Chatroulette’ye bakacak olursak Türkiye’den girişler vpn vasıtasıyla sağlandığından, böyle şeylerle de çoğunlukla erkek kullanıcılar ilgilendiğinden, Türkiye’deki bayan kullanıcıların Chatroulette’ye başka ecnebi ülkede yaşam sürdüren bayan kullanıcılar kadar erişim sağlayamadığını görebiliriz. Türkiye’den katılan erkek kullanıcılar yer yer abartıya kaçarak siteyi çoğunlukla cinsel içeriğe ulaşmada bir vasıta olarak görmektedirler.
Durum bu tür olunca başka ülke vatandaşları da Türkiye’den erişim gerçekleştiren şahıslar ile sohbet etme noktasında çoğunlukla imtina etmektedirler.

Chatroulette kullanmanın üstünlükleri nelerdir?

Hepimizin takdir edeceği emeliyle dünyada en fazla malum dil İngilizcedir, üniversal kaliteye ulaşmıştır. Yurtdışına gitme olanağı bulamayan, yurtdışına gitmeden evvel kolay olarak İngilizce konuşmayı ilerletmek isteyen kullanıcılar içersinde Chatroulette güzel bir olanak tanımaktadır.
Yukarıda da bildirdiğimiz gibi seçenek ettiğiniz dili değiştirmek sizin elinizde olmasından, hangi ülke vatandaşlarıyla karşılaşmak istediğini seçebilmek büyük üstünlük getirmektedir. Aslına bakarsanız dil kurslarının bizlere ücret karşılığında sunmuş olduğu bir hizmettir ecnebi bir kişiyle bir mevzu ile ilgili bahsetmek. Fakat Chatroulette kendimize bu olanağı fiyatsız ve keyifli bir şeklinde sunmaktadır.

Kimseye bağlı kalma mecburiyetimiz olmadığı sohbeti, görüntüsü, ses tonu hoşumuza gitmeyen kullanıcı geçerek bize makul bireyi kolaylıkla bulabiliriz. Chatroulette’de aktif olarak tespit edilen kişilerin maksadı kez çeşitlilik arz etmektedir; mesela herhangi bir enstrümanı çalmasını bilen ya da yeni yeni öğrenmeye başlayan şahıslar, performanslarını başkasıyla paylaşarak kendilerini geliştirme noktasında Chatroulette’yi aktif olarak kullanmaktadırlar.
Kimi kullanıcıları yemek yapar iken katılmaktadır, kimisi köpeğiyle film seyrederken bir yandan da açık tespit edilen bilgisayara ve kamerasına ara ara göz gezdirmektedir.

Chatroulette kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Söz hususu sohbet ücretsiz bulunduğu zamanla bulunduğumuz platformunun nimetlerinden faydalandığımız kadar, dezavantajlarını da açık konumda olabiliyoruz. Söz hususu Chatroulette bulunduğu vakit bu handikapların başında siteye erişim içersinde 18 yaş üstü hududuna uyulmaması bulunmaktadır.
Sohbet kasıtlı siteye erişimin dışında, cinsellik üstüne paylaşımlarda bulunmak isteyenlerin adedi da hafife alınmayacak kadar çoktur. Bu sebeple sohbet edecek bazı kişiler arar iken karşınıza ansızın yakışıksız görüntülü birisi çıkabilir(haliyle çoğunlukla erkek kullanıcılar bu yolla davranmaktadır) Bu halde yapmanız lüzumlenen şey karşı yönü site yöneticilerine bildirerek şikayet etmenizdir.
Az evvel de bildirdiğimiz gibi bu siteye erişimde yaş sınırlaması her ne kadar var ise, 18 yaşından büyük olmadığımız durumda bunun öyle olduğunu beyan etmemiz halinde herhangi bir mani ile karşılaşılmayacağından bu tür görüntülere maruz kalınması hoş bişi olmayacaktır.

Chatroulette kullanırken nelere ilgi etmemiz gerekmektedir?

Sanal dünya mevzubahis bulunduğu vakit en evvel ilgi etmemiz lüzumlenen şey şahsi bulguların gizliliğidir. İnternetin hayatımıza süratli bir şeklinde yayılmasıyla beraber hem kullanım maksatları genişlemiştir hatta bununla birlikte tehlikeler de arka arkaya gelmeye başlamıştır. Basit bir misal vermek icabında check-in kullandığımız bir uygulama olan ‘Swarm’, hırsızların gözde programı durumundadır. Gözüne kestirdiği şahsa düzmece bir dostluk talebi gönderdikten ve kabul edildikten ardından hangi mekanlarda check-in yaptığı da görülüyor durumuyla. İşte bunun fırsat bilen hırsızlar evini soymak arzuladığı kişilerin yaptığı check-inlere bakarak kent dışında olup olmadıklarını, ne vakit haneden çıktıklarını, hangi saatlere yakın hanelerine girdiklerini üç aşağı beş yukarıya öğrenebilmektedirler.

Hâl bu tür olunca da biz her ne kadar kendimizi güvense sansak da vaziyetin hiç öyle olmadığını görebiliyoruz. Chatroulette’yi kullanırken de en evvel ilgi etmemiz lüzumlenen şey karşımızdakine güvenmeden ad soy ad, kent bilgisi paylaşmamaktır. İlerleyen zaman sosyal basın hesabı eklemeye, oradan da değişik noktalara ulaşmaya kadar gidebilir; ama bu fırsatı harbiden güvendiğimiz şahıslara karşı vermemiz lazım olur. Aksi durumda hem parasal hem ruhani olarak sorun hayata ihtimalimiz artacaktır.

Chatroulette’ye seçenek siteler nelerdir?

Bizler her ne kadar Chatroulette’nin güzel yanlarından bahsetsek de şunlar şahıslar görüş ve yorum olacağından genel geçer bir değere sahip olmayacaktır. Kimi kullanıcılar Chatroulette’nin bizlere sunmuş olduğu şeyleri beğenmeyebilir ve değişik sitelere yönelmek isteyebilirler. Chatspin, chatroulette, chatrandom ve chatalternative adlı siteler Chatroulette’nin bir nevi muadili diyebiliriz. Bu sitelerin de çalışma prensibi kez çok değişiklik göstermeden Chatroulette ile aşağı yukarı aynıdır.
İsimlerini saydığımız siteler bu arada responsive başka bir deyişle mobil sohbet ahenkli olmasından sohbete bağlanabilmemiz içersinde mutlaka bilgisayar ortamında bulunmamız koşul değildir, elimizde tespit edilen mobil telefonlar ile görüntülü sohbete bağlanabiliriz.

Chatroulette Kullanan Ülkeler Hangilerindir.

Almanya Andorra Arnavutluk Avusturya Azerbaycan Belçika Beyaz Rusya Birleşik Krallık Bosna-Hersek Bulgaristan Çek Cumhuriyeti Danimarka Ermenistan Estonya Finlandiya Fransa Gürcistan Hırvatistan Hollanda İrlanda İspanya İsveç İsviçre İtalya İzlanda Karadağ Kazakistan Kıbrıs Cumhuriyeti Letonya Lihtenştayn Litvanya Lüksemburg Macaristan Makedonya Malta Moldova Monako Norveç Polonya Portekiz Romanya Rusya San Marino Sırbistan Slovakya Slovenya Türkiye Ukrayna Vatikan Yunanistan ve TÜRKİYE

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.