user

101 Okey Nasıl Oynanır ve Kuralları

2234 okunma — 05 Eylül 2019 23:57
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

okey oyna

Okey 101 Kuralları

Okey, Rummy cinsinden gelen popüler bir Türk oyunudur. Okey oyunu 106 taştan oluşan bir reyin seti ile oynanır. Taşlar 4 farklı renkte olup üzerinde 1’den 13’e kadar rakamlar bulunur. Her rakamdan 8 taş bulunur: iki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah. Ayrıca numarasız iki özel taş vardır. Bu taşlar oyunda joker olarak kullanılır. Okey oyununda kullanılan bir hayli farklı kaide vardır. Bunların en popülerleri Düz ve 101’dir.

Oyuncular arasından bir oyuncunun dağıtıcı olarak tanımlanmasından sonra , dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendine 22 taş alır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş biçimde dururken bir tane taş sarih durur. Bu sarih taş jokeri OKEY taşını tanımlar. Reyin saat doğrultusunun tersine doğru oynanır. Oyuna taş dağıtan başlar ve bu oyuncu taş sürüklemeden bir taş atar. Sonra onun sağındaki oynar.

El açmak için en az 101 sayınız olmalıdır. El açmak için elinizde aynı numaralı farklı renklerden 3 veya 4 adet set misal olarak siyah 5, kırmızı 5 ve bir tane de mavi 5 veya aynı renklerden sıralı sayı seti misal olarak kırmızı 7,8,9 olmalıdır. Bir sette asgari 3 taş olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara taş ilave edilebilmesi için oyuncunun asgari 101 rakamına erişerek elini açmış olmasi gerekir. Aynı reyin sırasında hem elinizi açabilir hem de öteki

Eli açmak için bir başka yol da en az beş çift taş biriktirmektir. Çiftten anlaşılan eş iki taştır. Şayet oyuncu bir defa çifte giderek reyin açarsa bu oyunda bir daha bayağı bir set açamaz. Ancak değişik oyuncuların açmış oldukları masadaki setlere taş ilave edebilir. Şayet masadaki dört oyuncu da aynı reyin içinde çift açarsa bu tur iptal olur ve yeni oyuna başlanır. Hiçbir oyuncu bu oyunda ceza puanı almaz.

Oyunun bir turunun sonlandırılması için oyunculardan birinin istekasındaki tüm taşları oynamış ve son taşını da masaya atmış olması gerekir. Şayet masadaki taş destesinde hiç taş kalmamışsa ve oyunculardan hiçbiri oyunu tamamlayamamışsa herkesin istekasındaki taş puanları kendisine yazılır. El açmamış oyunculara 202 puan yazılır.

Oyuncular altta belirtilen vaziyetlerde ekstra 101 ceza puanı alırlar. Bu ceza puanları tur sonunda aldıkları puanlara ilave edilir.

Şayet oyuncu masaya taş açmışsa ama açtığı setler ile 101 rakamına erişmemişse taşlarını masadan geri alır ve bu oyuncuya 101 ceza puanı yazılır.
Şayet oyuncunun masaya attığı taş, masaya atılmış taşlardan birine ilave edilebiliyorsa, bu oyuncuya 101 ceza puanı yazılır. Oyuncu kendi elini açmamış olsa bile bu kaide geçerlidir.

 

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.