user

Okey Nasıl Oynanır

27564 okunma — 29 Nisan 2019 08:02
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

okey nasil oynanir

Okey taşları neledir?

 

Okey, dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Oyunun başlangıcında bütün oyunculara 14, ilk başlayacak olan oyuncuya ise 15 taş dağıtılır. Okey oyunu toplamda 106 taş ile oynanır, oyunda toplamda 4 renk bulunur ve her renkli taştan 2 tane vardır, ayrıca 2 tane sahte okey vardır yani desenli taş, ayrıca okey oyununda 1 de 13 e kadar rakamlar vardır.

Oyunun oynanışı ve kuralları

Taşlar ıstaka’ya dizilir ve dizimden geri kalan taşlar ortaya kapalı olacak şekilde konur. Yere bir taş açılır, açılan bu taşın bir üstü ”Okey” taşıdır. Okey taşı oyunda tüm taşların yerine kullanılabilir.

Dağıtım öncesinde belirlenen taşın bir fazlası okeydir. Dağıtım öncesinde mavi 7 seçilmişse, o elde (oyunda) okey taşı mavi 8 olacaktır. Sahte okeyde oyunda mavi 8 olacaktır.

İlk oyuncunun elinde işine yaramayan taşı yanındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar. Okey Oyununda amaçlanan; aynı taşları sıraya dizmek sonra da aynı sayılı olan taşları farklı renklerinden oluşan grup yapmaktır. Bir grup; en az 3 adet taştan oluşur.

Sırası gelen oyuncu, önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır; yaramıyorsa ortada bulunan taşlardan bir taş çeker.

Ardından elinde olan fazlalık olan taşı yanındakine atar.

Okeyde taş nasıl dizilir?

Okey oynarken değişik şekillerde taş dize bilirsiniz, dört değişik renk olduğu için mesela 13 rakamından en az 3 tane en fazla 4 tane ayrı değişik renklerden yan yana dizilebilir. Aynı renkten taşları seri olacak şekilde 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 gibi yan yana dize bilirsiniz. Ayrıca aynı renkten taşları 12-13-1 şeklinde dize bilirsiniz. Elinizi bittiğiniz de atacak fazlalık 1 taşınız olmalıdır. Bu fazlalık taş okey ise onu gösterge taşını üstüne koyarak okey atmış olursunuz.

okey nasil dizilir
Örnek taş dizilimi

Çifte nasıl gidilir?

Çifte gidilebilmesi için oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar olmalıdır. Eline aynı renk ve numaradan oluşan
7 çift taş toplamaya çalışır.

Okeye nasıl dönülür?

Oyuncu elinde bulunan 14 taşı dizmiş ve bitmeye hazır bir oyuncu, oyunu bitirmeyip okeye dönebilir. Burada amaçlanan yere okey atarak oyunu bitirmektir.

Oyun Nasıl Biter

Elinde bulunan 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu bu oyunu kazanmış olur. Elinde bulunan 15 taşı, yere açılmış olan taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 adet taştan oluşmaktadır ( mavi 6,7,8 veya mavi 4, siyah 4, kırmızı 4 gibi. ) 12-13-1-2 perler 2 geçersizdir, 1 ‘den sonra taş dizilemez

 • Site İçi Yorumlar
avatar
 • HelenSourock 3 sene önce
 • Selam.

  Nerede web sitenizde ücretsiz xevil indirebilirsiniz?
  Desteğinizden bilgi aldım. Xevil, captcha çözümü için gerçekten en iyi programdır, ancak en son sürümüne ihtiyacım var.

  Teşekkür.

avatar
 • Zubeyda Seven 4 sene önce
 • tesadufen gırdım ama ılk defa dogru sevecen saygılı egosuz boş nıkler olmadan gönul rahatlıgla tam bır aıle ortamında oynadım okeyat sıtesı tek kelımeyle muhteşemm emek verıp bızlerın hem eglenıp hem okey oynama şansı verdıgınız ıçın çok tşkr ederımm saygı ve sevgılerımle

avatar
 • Altug 4 sene önce
 • gerçek okeyden farksız çok sevildi, yorumlardan da belli zaten birçok siteye öncü olmuş durumda daha şimdiden .) okeyat.com’un farkı ortada..

avatar
 • Vodqa 4 sene önce
 • Gercekten de güzek l ve keyifli ortam var. Anlatım çok güzel olmuş bu arada. Gercekte oynanan okeyden pek bir farkı yok. Çok dost canlısı inşalar mevcut. Görsel plan biraz daha iyiyleştirilebilir. Yeni eklentiler bekliyoruz. Bence 101 ve Poker de eklenmeli diye düşünüyorum. Sanalda en iyi okey keyfini yaşattığı için okeyat.com a teşekkürler. Ayrıca mobilden oynama imkanı bulmak en güzeli. Radyosu da bir harika emek veren dj arkadaşlara teşekkürler. Biz hep diyoruz yenilikçi sistemler hep ayakta kalacaktır. sohbet.net in bir parçası oldu artık okeyat.com. Bu durum bizi cok mutlu etti 🙂

avatar
 • Deniz 4 sene önce
 • Okey nasıl oynanır bilmeyenler için güzel bir yazı olmuş. Bilgilendirme için teşekkürler Okeyat.com

avatar
 • Cigdem 4 sene önce
 • Merhabalar Okeyat.com u keşfettiğim andan itibaren keyıfle oynuyorum.Oyun oynarken karşiliklı sohbet ederek,yenı arkadaşlıklar ediniyorum.Seviyeli bır ortam üstelik online ve ucretsız olması okeyat.com a olan bağlılığımı artırmış durumda.

  Yenı arkadaşlıklar,seviyeli ve saygı cercevesınde her yaştan insanın rahat edebileceği bir ortam herkese tavsiye ederım .

  Haydı siz de gelın hem tanışalım , hem sohbet edelim hem de oyun oynayalım.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.