user

Hemen Okey Oyna

2863 okunma — 19 Temmuz 2019 23:26
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cifte gitmek

Hemen Okey oyna Tarihçesi;

Hepimiz hayatımızda en az bir kez okey oynamışızdır. İnternette okey oynama üst kısmına yüzlerce site mevcuttur. Online namına oynayabileceğini siteler benzeri bilgisayarınıza, gsm telefonunuza indirerek de oynayabileceğiniz şekilleri vardır. Okey oyunu ülkemizde epeyce yaygın bir oyundur. Durumu hazırdaki kahvehaneler ve bir takım kafelerde okey oyunu oynamak amaçlı sahalar kurulmuştur.

Peki on paralık heyecan ettiniz mi bu okey oyununun tarihçesi nedir, nereden gelmiştir, ne türlü buluş olmuştur. Ben sizin yerinizede heyecan ettim ve belli bir süre araştırdım.

Okey Oyununun Tarihçesi

Okey Oyununun atası Domino adlı oyun meydana geldiği sanılmaktadır. 13. asırda Çinliler aracılığıyla buluş edilmiş bir oyundur.Bu oyunu Çinliler ile münasebetleri yer alan toplumların öğrenip üstünde farklılıklar inşa ederek geliştirdikleri bilinmektedir. Osmanlı Saraylarında Enderun Mekteplerinde dahi oynanmış ve üstelik zeka gelişimi sağlaması amaçlı Osmanlı’da değişerek taşları irfan ve ihtimal ika halinde dahi oynanmıştır.

Okey oynamak zevklidir. Bir de değme oyundan ardından taş topla ve insan beşer dizme olmasa ek namına harika olacak. Şüphe otomatik taş dizme makinesi benzeri bir buluş yapılmıştır.

Bu oyunu bilmeyen yoktur fakat bilmeyenler amaçlı okey oyunu ile ilgili ne türlü oynanır ve ne benzeri teknik nitelikleri vardır aktaralım.

Okey Ne Türlü Oynanır?

106 tane taş, bir zar ve en az 2 oyuncu en bir sürü 4 oyuncu ile oynanan bir oyundur.Oyunda değme oyuncu elinde yer alan taşları oyun şartlarına yönelik önündeki ıstakaya dizerek tamamlanmış duruma getirmeye meşgul. Elini en çabuk biçimde bitiren/dizen oyuncu o eli kazanmış olabilir .

Okey oyna diye bir deyim öbür milletlerde var mıdır bilinmez.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.