user

Normal penisin boyu kaç cm olmalı?

466 okunma — 22 Eylül 2022 00:41
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

normal penisin boyu kac cm olmali mBpi4uVQ

Erkekler genellikle penis boyutlarının küçüklüğünden şikayet eder. Bu duruma uzmanlar klişe ama çok doğru olan bir açıklama getiriyor ve “boyu değil işlevi önemli” diyor. Peki, bunun normali nedir?

118426969 thinkstock erkekler mutsuz cinsellik erken bosalma cinsel sorun iliski

 
“7 santim yeterli”
İlişki sırasında kadın cinsel organının dudaklar adı verilen giriş kısmı ile vajinanın en dış kısımları hazza açık olan yerdir. Bu bölgelerin içerisinde kalan bölüm ise duyarsızdır. Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Özellikle vajinanın duyarlı olan ilk girişteki kısmına ulaşabilmek ve uyarabilmek bakımından, penisin sertleşmeden sonra minimum 7 cm’ye ulaşabilmesi yeterlidir” diyor.

Türk erkeklerinde ortalama boyut, 11 cm
Penisin boyutu, iklime, ırka, genetiğe göre farklılık gösterebilir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki ortalama boyut 11 cm civarındadır. Nasıl insanların diğer organları da aynı olmuyorsa herkeste aynı uzunlukta penis olacak diye bir kural yok. Daha uzun penis = daha iyi cinsellik kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Dolayısıyla ereksiyon pozisyonunda penis boyutunu takıntı yapmamak gerekir. Hatta bazen uzun penisler, ilişki sırasında kadınlara rahatsızlık verebilir.

Dikkat! 
Piyasada birçok medikal hap, krem, jeller var. Bunların yan etkileri olduğu gibi, etkileri de geçici ve tartışmalı. Eğer etki gösterdiyse, bu çok kısa süreli oluyor. Ayrıca, bu tarz tedaviye erkekler kendi kendine başlamamalı, ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı. Penisin kısalığından şüphe edenler varsa, ürolog hekime başvurmalıdır.
 
Ameliyat yapılabilir
Eğer ciddi anlamda kısalık varsa tıbbî müdahale yapılabilir. Penis büyütmek, ancak bir ürolog hekim tarafından kısalığı tespit edilmiş ise yapılabilir ve bunun da birtakım ameliyatlarla yapılması mümkündür.
 
Penis küçüklüğüne mikropenis adı veriliyor ve bu ameliyat 2 farklı yöntemle gerçekleştirilebiliyor.
 
1) Penisi büyütme
Uzatma operasyonları, temel mekanizma, suspansuar bağ denilen penisi vücuda bağlayan bağları keserek biraz daha uzatılması şeklinde gerçekleştirilebiliyor. Bu yolla yaklaşık iki santim civarında uzatılabiliyor.

2) Kalınlaştırma
Hacim oluşturacak yabancı bir madde penise enjekte edilerek yapılan işlemdir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.