user

Suyun Zayıflama Üzerine Etkileri

442 okunma — 23 Eylül 2022 13:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

suyun zayiflama uzerine etkileri Na5RgZbh

Boya uygun beden ağırlığını denge detutmanın temel koşulu fiziksel aktiviteyi artırmak ve harcanan kadar enerji içeren besin ve içecek tüketmektir. Şişmanlık ise vücuda alınan besinlerin, enerji harcamasının az olması sebebiyle yanmayıp yağ olarak birikimi sonucu oluşur.

Su İçsek Yarıyor Mu?

Su organik olmadığından bedende yağa dönüşemez. Aksine su tüketilmesi metabolizma sonucu oluşan atıkların bedenden dışarı atılmasına yardımcı olur. Su içildiğinde midede tokluk duygusu oluştuğundan yeme duygusu azalır. Açlık duygusu oluştuğunda enerji değeri olan yiyecek içecek atıştırmak yerine su içmek daha olumlu bir davranıştır. Su içerdiği kalsiyum magnezyum gibi mineraller sayesinde sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Suyu Ne Zaman İçmeliyim, Yemekten Önce Mi Sonra Mı?

Yemek öncesi ve sırasında içilen su mideyi doldurduğundan açlık duygusunu bastırır ve bireyin daha az yemesine yardımcı olur.

İnsan susamadan su içmesini öğrenmelidir. Bazı durumlarda susama duygusu gecikebilir. Yanında sürekli su bulunduran veya su içmeyi hatırlatan notları, uyarıları olan bireylerin susamadan da su içme alışkanlığı kazandığı çalışmalarda gösterilmiştir.

Gün içerisinde her saat başı bir bardak su tüketmek veya her öğünle iki bardak su tüketmek günlük su ihtiyacınızı karşılayacaktır. Daha sıcak zamanlarda veya daha hareketli olduğunuz günlerde bu miktarı artırabilirsiniz.

Suyu Ilık Mı İçmeliyim?

Bazı diyetlerde ılık su ile güne başlanılması gerektiği yazılır. Bunun nedeni çok soğuk suyun bazı bireylerde sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceğidir. İçilen suyun sıcaklık derecesi bireyin tercihine bağlıdır. Bazıları soğuk buz gibi suyu sever kimileri oda sıcaklığındaki suyu sever kimi az kaynatır limon ve nane ile tercih eder. Bu tamamen kişiye kalmıştır.

Alkali Su İçmeli Miyim?

Dünyada çok önemli obezite, beslenme ve kilo kontrol otoriteleri ile zıtlık içinde olan bu bilginin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Bu fikri ortaya atanlar, vücut için çok önemli olan ph dengesinin alınan yiyecek ve içeceklerdeki asitlerin etkisiyle zaman içinde vücutta çalışma kapasitesindeki azalmayla denge noktasını bozduğunu, vücudun mineral dengesini kurmada zorlanmasına bağlı sorunlar çıkabileceğini savunuyorlar. Fakat durum böyle değil! Vücut her ne şartta olursa olsun mükemmel bir şekilde çalışarak asit baz dengesini kurmaktadır ve bu olay yaşlanma ile veya diğer faktörler ile değişmemektedir. Sadece açlık grevi gibi durumlarda vücudun bütün çalışma sistemi değiştiği için denge bozulabilmektedir.

Son yayınlanan modern beslenme ve biyokimya kitaplarında alkali beslenme veya alkali su ile ilgili hiçbir tıbbi, bilimsel bilgi yer almamaktadır. Sadece böbrek taşı olan bazı kişilerde idrarı asit yapan yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir, fakat bu hastalıkta bile alkali su için diye bir öneri yer almamaktadır.

Kişinin beslenmesinde asitli veya alkali yiyeceklere yer vermesi kanın asite veya baza kaymasına kesinlikle neden olmaz. Bu sebeple de alkali su içmeye gerek yoktur.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.