user

viop işlem nasıl yapılır

111 okunma — 14 Mart 2023 17:39
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 99

Viop, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin ticaretini sağlamada kullanılan bir platformdur. Bu piyasada sözleşmeler kontrat bazında işlem görmektedir. Alıcı ve satıcılar arasındaki anlaşmalarine göre belli bir süre boyunca emtianın belirlenen fiyat ve miktar üzerinden ticareti gerçekleştirilir.
Viop işlemleri için bir aracı kurum üzerinden hesap açılması gerekmektedir. Hesap açmak için aracı kuruma gerekli evraklar imzalandıktan sonra para aktarılması gerekir. Daha sonra aracı kurumun sunmuş olduğu platform aracılığıyla alım satım işlemleri yapılabilir. Viop platformunda işlem istekleri belirlenerek emirler verilir. Amaçlanan işlem daha sonra gerçekleştirilir. Örneğin müşteri alış emri verirse, bu emir emtia belirtilen fiyat ile satılana kadar ve bütün detaylar aynı ise alış pozisyonu açılır. Satış işlemi de aynı şekilde yapılır.

Viop işlemlerinde riskleri minimize etmek amacıyla kullanılan Stop Loss, Limit Emir gibi emirler vardır. Bu emirler kullanılarak işlem aynı anda belirli seviyeye ulaştığında sisteme otomatik olarak gönderilir. Stop Loss emri belirlenen veya daha yüksek bir fiyattan satmak için kullanılır. Limit Emir ise belirlenen veya daha alt bir fiyattan almak için kullanılır. Örneğin; bir kişinin piyasada alış yapmak istediği emtin fiyatı 8 lira. Ancak piyasa fiyatı 10 liraya geldiğinde alım pozisyonu açmak istemiyorsa bu durumda 7,50 liraya limit emri vererek alış işlemi gerçekleşebilir.

Sözkonusu Viop işlemlerinde kaldıraçlı işlemler de uygulanabilmektedir. Kaldıraç, riskleri minimize etme amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Kaldıraç sistemi aracı kurumların belirlemiş olduğu oran aralığında kullanılabilmektedir. Kaldıraç, teminat miktarına kıyaslanarak hesaplanōr ve ne kadar kaldıraç kullanacağına müşterinin karar vermesine imkan tanır. Kaldıraçlı işlemler, yüksek oranlarda kar elde etmeye olanak tanırken aynı oranda kayıp yaşanma riskini de beraberinde getirmektedir.

Viop işlemlerinin gerçekleşebilmesi için alım – satım işlemlerinin düzenli olarak takibi gerekmektedir. Riskleri en aza indirmek adına aracı kurumlar, yatırımcıların açık pozisyonlarını sınırlamak amacıyla zarara uğrama limiti de getirmiştir. Bu limit piyasada seçilen fiyat seviyesine ulaşıldığında platfom tarafından otomatik olarak pozisyonları kapatarak zarara uğrama durumlarını önler. Bu konuda her aracı kurumun belirlediği farklı rakamlar bulunmaktadır.

Viop işlemleri gerçekleştirilirken emtianın fiyatını yakından izlemek ve pozisyonları alım satım oranlarına göre belirlemek gerekir. Son olarak, haftalık, aylık ve üç aylık vadeli sözleşmeler de Viop piyasasında işlem görmektedir. Detaylı bilgi almak için aracı kurumda bir uzmanla görüşebilirsiniz.

1. Verilen Viop işlemleri için bilgisayar ve internetin olması gerekmektedir.

2. Viop sözleşmelerinde mevcut olan bilgilere göre Viop hesabınıza giriş yapmalısınız.

3. Alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirerek, işlem bülteninizi ve portföyünüzü gözden geçirebilirsiniz.

4. Borsa yatırımlarınızı (paylar, Viop sözleşmeleri, endeksler, vb) içeren aracı kurumları seçip Viop piyasasına erişebilirsiniz.

5. Güvenilir aracı kurum seçilerek işlemlere başlamalısınız.

6. Viop hesabınızdan, alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için sermayenizin (margin) yeterli olması gerekmektedir.

7. Alım ve satım kararlarınıza göre güncel fiyatları, alış ve satış bölgelerini, spreadleri, maksimum ve minimum lot miktarlarını, emir-makas aralıklarını inceleyip, emir türlerini seçebilirsiniz.

8. Alım ve satım işlemlerinizin volatilite, risk, karda kesme ya da zarara karşı güvence aralıklarını belirleyebilmeniz için emir yoğunluğu veya emir modüllerini kullanmanız gerekebilir.

9. Emirleri gerçekleştirirken mevcut fiyat kotasyonlarını doğru ve eksiksiz şekilde göz önünde bulundurmalısınız.

10. Düzenli olarak portföyünüzü ve işlemlerinizi izleyerek işlemlerinize fiziki olarak müdahale etmelisiniz.

11. Yatırım süpassöz gelişmelerini ve haberleri takip ederek, en iyi şekilde yatırımlarınızı yönetebilirsiniz.

Viop işlemleri yapmak için ilk olarak piyasada işlem yapabilecek bir aracı kuruluşa başvurmanız gerekir. Bu kurumlar, kontrat tekliflerini, işlem sözleşmelerini, riskleri ve potansiyel getirileri size sunmalıdır. Aracı kurumlar aynı zamanda emir gönderme, kaldıraç sistemi, çeşitli teminat gereksinimleri ve diğer işlem şartları konusunda size destek verir ve yol gösterici olur.

İşlem yaparken, piyasaları takip etmeyi ve analiz etmeyi öğrenmeli, mevcut hesabınızı korumak için kaldıraç piyasalarında işlem yapmayı anlamayı ve risk yönetimini öğrenmelisiniz. Ülkemizde Viop piyasası gerçek zamanlı fiyatları takip etmeyi desteklemekte ve işlemlerinizi başlatmak için istenen raporları sunmaktadır. Son olarak, işlemleri gerçekleştirirken içeriği gizli nesnelerin fiyatlarının kaymasına dikkat etmeniz önemlidir.?

Viop işlemleri genellikle çeşitli aracı kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Yatırımcıya, Viop’tan yatırım yapmak için önce aracı kurum üzerinden bir hesap açma hakkı vermektedir. Ardından aracı kurumca belirlenen emir tipleri aracılığıyla alım – satım emirlerini verilebilir. Ayrıca aracı kurumlar, ortaklık sözleşmesi ile beraber Viop işlem platformlarını sunmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.