user

Kanada, Türkiye’ye Ambargoyu Kaldırdı

54 okunma — 30 Ocak 2024 07:42
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

turkiye kanada

DÜNYA-BHA

Giriş: Kanada hükümeti, 2020 yılından bu yana Türkiye’ye savunma sanayi ürünleri satışına yönelik uyguladığı ihracat kısıtlamalarını resmi olarak kaldırdı. Hükümetin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, savunma sanayi firmalarının artık Türkiye’ye satış yapmak için karşılaştığı sınırlamaların ortadan kalktığı duyuruldu.

16 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Türkiye’ye savunma sanayi ile ilgili belli kalemlerin ihraç edilmesine yönelik başvurulara reddetme politikası, Kanada hükümeti tarafından yürürlükten kaldırıldı. Hükümetin resmi açıklamasında, bu politikanın tarihi itibarıyla geçerli olmadığı vurgulandı. Artık ihracatçı firmalar, Türkiye’ye savunma sanayi ürünleri satışı konusunda önceki kısıtlamalara tabi olmadan başvuruda bulunabilecekler.

Kanada hükümeti, Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik gerçekleştirdiği ‘Tek Vatan Harekatı’ esnasında Türk SİHA’larının oynadığı rol sebebi ile Türkiye’ye ambargo kararı almıştı. Bu doğrultuda Türk SİHA’ları için ürün tedarikinde bulunan L3Harris Wescam ve Telemus Systems gibi bir dizi Kanadalı şirketin, Türkiye’ye savunma ürünleri ihraç etmesi engellenmişti.

Hükümetin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ihracatçı firmalara hitaben sınırlamaların kaldırıldığı belirtildi. Ayrıca, 16 Nisan 2020 tarihinde başlatılan ret politikasının tarihi itibarıyla geçerli olmadığı ifadesi kullanılarak, ihracatçılara daha önce uygulanan kısıtlamaların artık yürürlükte olmadığı resmi bir dille duyuruldu.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.