user

Gazze İslam Üniversitesi Rektörünü öldürülmesi kınandı

72 okunma — 03 Aralık 2023 14:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BHA MANSET 42

Üniversite rektörleri İsrail’in Gazze İslam Üniversitesi Rektörünü öldürmesini kınadı

İsrail Bir hafta süren geçici ateşkesinin ardından sivil hedefleri vurmaya devam ediyor. Gazze şeridinin kuzeyinde yer alan Cibaliye mülteci kampı İsrail savaş uçakları tarafından vuruldu. Bombalamanın sonucunda 100’den fazla sivil kayıp yaşandı.

Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan Tayeh’in Gazze Şeridinde yer alan Cibaliye El-Feluce’deki evi doğrudan İsrail savaş uçakları tarafından hedef alındı. Saldırıya ailesi ile birlikte yakalanan Sufyan Tayeh hayatını kaybetti. Saldırı sonucunda Tayeh’in bazı aile fertlerinin de hayatını kaybettiği aktarıldı.

Üniversite rektörlerinden Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Sufyan Tayeh’in İsrail tarafından katledilmesiyle ilgili  kınama mesajı:

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Üniversitelerin Rektörleri olarak; 24 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes ve esir takası anlaşmasından sonra, acımasız, vahşi, insanlık dışı saldırılarına tekrar başlayan İsrail’in, dünyanın gözü önünde sürdürdüğü büyük soykırımı kınıyoruz.
Bir haftalık insani aranın ardından; gelecek adına bir umut ve hayata tutunma mücadelesi veren, pek çoğu savunmasız masum bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanların zor koşullarda yaşadığı, işgal altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Cibaliye Mülteci Kampının, 02.12.2023 tarihinde bombalanması sonucu yüzden fazla masum Filistinli kardeşimiz şehit edilmiştir. Aynı saatlerde, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan TAYEH, çocukları ve aile yakınlarıyla birlikte, İsrail savaş uçaklarının Cibaliye’nin El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda, bizzat evi hedef alınarak şehit edilmiştir.

7 Ekim 2023 tarihinden beri Filistin ve Gazze’deki sivil kişi ve kuruluşları, hastane ve eğitim kurumlarını, eğitimcileri, akademisyenleri, bilim insanlarını doğrudan hedef alan bu terör saldırılarını ve bu vahşi saldırganlığa sağlanan açık ve gizli destekleri en ağır şekilde kınıyoruz ve tüm dünyanın bu duruma tepki göstermesi, kayıtsız kalmaması gerektiğini bir kez daha önemle vurguluyoruz. Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Merhum Prof. Dr. Sufyan TAYEH’e ve yakınları ile bu süreçte hayatını kaybeden tüm Filistinli masumlara Yüce Allah’tan rahmet; tüm Filistinli kardeşlerimize başsağlığı diliyor; uluslararası tüm aktörleri bu insanlık suçunu önleme konusunda sorumlu ve insanca davranmaya davet ediyoruz.

 

 

Prof. Dr. Sufyan Tayeh

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.