user

Ekvador’daki hapishanelerde 178 gardiyan rehin alındı

31 okunma — 12 Ocak 2024 10:15
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp Image 2024 01 12 at 10.13.54

Ekvador’daki hapishanelerde 178 gardiyan rehin alındı

Güney Amerika’nın Ekvador ülkesinde organize suç örgütlerinin 8 Ocak’taki isyanda 178 gardiyanın rehin aldığı öğrenildi.

İsyan çıkan Machala, Loja, Cuenca, Azogues, Latacunga, Ambato ve Esmeraldas’daki hapishanelerde gardiyanların can sağlığının tehlikede olabileceğini söyledikleri açıklamada gardiyanların kurtarılması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Çete elebaşı Adolfa Macias Salazar ve diğer birkaç suçlunun cezaevlerinden firar ettiği değerlendiriliyor. Cezaevlerinin yakınlarında etraflıca bir güvenlik önleminin alındığı öğrenildi. Polis ve askerlerin operasyonlar düzenlediği belirtildi.

OHAL ilan edilmişti

Ülke genelinde bir süredir güvenlik kriziyle boğuşan Ekvador hükümeti, “Fito” lakaplı çete elebaşı ile birkaç mahkumun Guayas kentindeki hapishaneden kaçması ve ardından polis araçlarına bombalı saldırılar düzenlenmesi üzerine 9 Ocak’ta 60 gün sürecek OHAL ilan etmişti.

OHAL kapsamında, 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı duyurulmuştu.

OHAL kararının ardından suç örgütleri, çok sayıda polis kaçırmış ve araçları ateşe vermişti.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, çete üyelerince kaçırıldıktan sonra başlarına silah dayanan polisler, Devlet Başkanı Daniel Noboa’dan yardım isterken görülmüştü.

Ulusal Özgürlükten Yoksun Kişilere Kapsamlı Bakım Hizmetinden (SNAI) yapılan açıklamada, organize suç örgütleri mensuplarınca 7 hapishanede 8 Ocak’taki isyanda rehin alınan gardiyan sayısının 178 olduğu kaydedildi.

İsyan çıkan Machala, Loja, Cuenca, Azogues, Latacunga, Ambato ve Esmeraldas’daki hapishanelerde gardiyanların hayatlarından endişe edildiği belirtilen açıklamada, görevlilerin kurtarılması için müzakerelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Cezaevlerinin bulunduğu alanlarda geniş güvenlik önlemi alan asker ve polis yer yer operasyonlar düzenliyor.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.