user

Bergen

1174 okunma — 15 Şubat 2022 19:01
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

4 Mart 2022 Sinemalarda / 2s 25dk / Dram, Biyografik Yönetmen Mehmet Binay, Caner Alper Senarist Sema Kaygusuz, Yıldız Bayazıt Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Nergis Öztürk
bergen

4 Mart 2022 Sinemalarda / 2s 25dk / Dram, Biyografik
Yönetmen: Mehmet Binay, Caner Alper
Senarist: Sema Kaygusuz, Yıldız Bayazıt
Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Nergis Öztürk

Arabeskin unutulmayan kadın seslerinden kabul edilen Bergen’in hayatını özetleyen film izle, Bergen olarak malum Belgin’in Ankara’dan Adana’ya, ordan da yaşamış olduğu aşkın ardından ebediyete uzanan hikayesini konu alıyor.

1959 senesinde Mersin’de yedi çocuklu bir ailenin en minik çocuğu olarak dünyaya gelir Belgin. Anne ve babasının boşanması hayatını kökten bir halde değiştirir. Ankara’da yaşarken annesinden başka kimsesi yoktur, baba yoksunluğu içinde derin bir boşluk açar. Öte yandan, konservatuara girme başarısıyla katmerlenen gelecek umudu, ilk aşkı Abdullah’tan ayrılmasıyla yara alır. Ama onun en büyük gücü yeteneğidir. Ankara’nın prestijli mekânı Feyman Kulüp’te keşfedilmesiyle beraber, parlayan genç bir yıldıza, Bergen’e dönüşür.

Ancak dönemin koşullarında yapılan kontratlar nedeniyle Bergen bir müddet çalışmak için annesiyle birlikte Adana’ya gider. Adana’da çalmış olduğu müzikholde sahne ve müzik tarzını değişiklik yapmak zorunda kalır. Daha sonrasında evleneceği Halis Serbest ile karşılaşmasıyla, manipülatif olaylar dizisinin içinde bulur kendini. Halis Serbest’le yapmış olduğu evlilik ise düşlediğinin tersine Bergen’i yaşamdan koparır. Şiddet dolu günlerde tümüyle yalnızdır. Kariyerinin en güzel yerinde Halis Serbest’in kezzap saldırısına uğrayan Bergen bir gözünü kaybeder. Bergen yaşamış olduğu trajediye karşın sahnelere döndüğünde, olağanüstü şarkıcılığıyla Türkiye çapında şöhretli bir şarkıcı olur. Halis’in tehdit, rahatsızlık ve şiddetle seyreden gerilimli ilişki, git-gellerle devam eder. Bergen hep korku içinde yaşar. Sonunda kati bir halde Halis Serbest’ten kurtulduğunu planladığı bir yolculukta silahlı saldırıya uğrar. Annesinin ağır yaralandığı bu saldırıda Bergen yaşamını kaybeder. Henüz 30 yaşındaki Bergen öldüğünde ise hem bir kurban bununla birlikte arabeskin kraliçesi olarak insanların kalplerine kazınmıştır.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.