user

yurt dışı tebligat nasıl yapılır

97 okunma — 14 Mart 2023 11:59
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage

Yurt dışı tebligat, yurt dışında yaşayan, ya da yaşamayan kişilere veya kuruluşlara gönderilmek üzere doğrulanmış ve belli bir format içerisinde hazırlanmış belgelerin gönderildiği prosestir. Tebligatlar, hukuki belgelerin insanlar arasındaki alıcı ve gönderen arasındaki uzak mesafeye karşın geçerli olmasını sağlamak adına çeşitli seçenekler arasından tercih edilebilmektedir.

Yurt dışı tebligatların yapılması, alıcıya doğrudan ulaşması için çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Bunların arasında mail servislerinin kullanılması, posta servislerinin kullanılması, noter aracılığıyla teslim edilmesi, kurye/dağıtım servisleri aracılığıyla teslim edilmesi, uluslararası kurye servisleri aracılığıyla gönderilmesi gibi seçenekler mevcuttur.

Öncelikle belgenin kaynak tarafından alıcıya doğrudan ulaştırılabilmesi için belgenin doğru biçimde oluşturulması, doğrulanması ve bu formata uygun biçimde saklanması yapılmalıdır. Belgelerin, kesin bir taraf tarafından imzalanması ve bayrak olarak kullanılan, karşı tarafın resmi bayrağı içeren bir noterin imzalandığı bir formata uygun olması gerekir.

Belgenin iletimi için, öncelikle kurumsal müşteri haberleşme ve uluslararası kurye servislerinden ikisi arasından seçim yapılabilmektedir. Mail servisleri aracılığıyla gönderildiğinde, belgenin karşı tarafa doğrudan gönderilmesi sağlanacak ve alıcı tarafından imzalanması gerekecektir. Posta servisleriyle gönderilen tebligatlar, karşı tarafın bulunduğu ülkeye posta olarak gönderilecek ve alıcının belgeyi onaylaması gerekecektir. Noter aracılığıyla teslim edilen tebligatlar, noter tarafından alıcıya teslim edilecek ve alıcının imzasının alınması gerekecektir. Kurye/dağıtım servisleri aracılığıyla gönderilen tebligatalar; alıcıya teslim edilecek ve taraflar arasında bir sözleşme ya da kabul edilmiş bir anlaşma şeklinde onaylaması beklenecektir. Uluslararası kurye servisleri aracılığıyla gönderilen tebligatlar, doğrudan alıcıya uluslararası kurye servisleri ile gönderecek ve alıcının imzasının alınması beklenecektir.

Herhangi bir nedenle alıcı tarafın belgeyi imzalaması imkansız ise, postalar için kol ayırtmazlık belgesi veya uluslararası kurye servisleri için teslim tetkiki aracılığıyla alıcının belgeyi teslim almış olarak kabul etmesi mümkün olabilmektedir.

1. Dış tebligatın ulaşmasının istenen şekilde olması için bilinen adres doğru girilmelidir.

2. Tebligatın gönderilmesi istenen ülkenin uluslararası kargo/posta kuralları göz önünde bulundurulmalıdır.

3. Ayrıca gönderilmek istenen yere uygun olarak dış tebligatın posta veya kurye yoluyla gönderilebileceği bilinmelidir.

4. Belirli ülkeye gönderilecek olan tebligat gönderisinde uygun olarak dış tebligat İngilizce, Arapça veya Türkçe olabilir.

5. Tebligatın gönderilmesi için gerekli ve uygun olması durumunda fatura düzenlenir.

6. Dış tebligatın gönderilmesinden sonra takibin sağlanması için kargo takip olarak izleme kodları ve barkodlar kullanılabilir.

7. Posta/kurye teslimatı yapılırken gönderiye yerine tesliminin sağlanması gereklidir.

8. Tebligatın göndericisine geri dönecek cevap adresi konumu, kullanılacak kargo/posta firmayla birlikte belirlenmelidir.

Yurt dışı tebligat yapmak için, belirli kurallara ve yönergelere uyulması gerekiyor. Öncelikle, gönderilecek evraktaki bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Ardından, göndermek istediğiniz yerin posta kodunu tam olarak belirtmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, göndermek istediğiniz ülkenin mevzuatını dikkatlice incelemelisiniz. Ayrıca, gönderilen evrakların tebligata uygun olarak korunması gerekiyor. Postadan önce referans numarası, kimlik belgesi, gönderinin içeriği ve diğer gerekli bilgiler girilmelidir. Gönderilen evraklar ücretin ödenmesi ile birlikte postadan teslim alınmalıdır. Herhangi bir sorun ortaya çıkarsa Posta Teftiş Kurumu ile irtibata geçebilirsiniz.

Yurt dışı tebligat genellikle posta veya uçuş şirketi aracılığıyla yapılır. Posta aracılığıyla, gönderiyi yurt dışındaki postaneye gönderen bir posta servisi aracılığıyla gönderdiğinizde, bilgi ve belgeler yurt dışındaki postaneye ulaştıktan sonra o postane size tebligat için bir belge iletecek. Postanenin tebligatınızı üzerinize gerçekleştirmeyi istediğiniz kişinin adresine gönderecek.

Uçuş şirketi aracılığıyla tebligat içinse, gönderiyi yurt dışındaki havaalanına gönderen bir uçuş şirketi aracılığıyla gönderdiğinizde, uçuş şirketi size tebligat için bir belge verecek. Uçuş şirketinizin tebligatınızı üzerinize gerçekleştirmeyi istediğiniz kişinin adresine gönderecek.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.