user

Türkiye ile Libya arasında “Meslek ve Teknik Eğitim İşbirliği Mutabakat Zapt” imzalandı

46 okunma — 22 Şubat 2024 17:38
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

GG8qcw4bMAAN5ZS

Türkiye ile Libya arasında “Meslek ve Teknik Eğitim İşbirliği Mutabakat Zapt” imzalandı

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Libya Millî Birlik Hükûmeti Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanı Yahlif Said El Sifav ile bir araya geldi.

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede Libyalı Bakan El Sifav’ı Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Yusuf Tekin, Türkiye’nin Libya ile köklü, tarihî ve kültürel bağları bulunduğunu belirterek iki ülke halkının zor zamanlarda her daim birbirlerinin yanında durduğunu; dolayısıyla Libya’nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin Türkiye için son derece önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye olarak Libya’nın ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için her zaman hazır olduklarını dile getiren Tekin, özellikle eğitim ve kültür alanlarında iş birliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

“Ulusal düzeyde ekonomik büyüme ve sürdürülebilir bir kalkınma için en güçlü enstrüman eğitimdir.” diyen Bakan Tekin, “Türkiye’de son yıllarda mesleki ve teknik eğitim alanında büyük atılımlar gerçekleşti, gerçekleşmeye de devam ediyor. Birçok ülke tarafından başarımızın takip edilmesi bizi memnun ediyor. Güçlü bir mesleki eğitim; nitelikli iş gücünün yetiştirilebilmesi, mesleki becerilerin geliştirilmesi ve ekonomik iş piyasası ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çok önemlidir.” dedi.

Birlikte gayret ederek somut projeler geliştirmek istediklerini belirten Tekin, “Bugün burada imzalayacağımız mutabakat zaptı, güçlü iş birliğimizin, dostane ilişkilerimizin bir nişanesi olacaktır. Bu metin sadece diplomatik bir metin olmayacak aynı zamanda geleceğimizin inşasında yer alacak çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimine önemli katkılar sunacaktır. Kardeşlik ve karşılıklı güven üzerine dayanan ilişkilerimizin daha da derinleşeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin, başta mesleki ve teknik eğitim olmak üzere öğretmen yetiştirme süreci, program geliştirme ve eğitimde teknolojinin kullanılması gibi konularda Türkiye’nin güçlü bir müktesebatı bulunduğunu vurguladı ve Libya ile iş birliğini geliştirerek Türkiye’nin bu alandaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Konuk Bakan Yahlif Said El Sifav ise Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek yüzyıllardır Türkiye ile dostluk ve kardeşlik ilişkisi içinde olduklarını söyledi.

Müfredatı güncelleyerek daha modernleştirmek istediklerini kaydeden El Sifav, mesleki eğitim alanında eğitimde teknolojinin kullanılması ve Libya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak kursların açılması konusunda Türkiye’nin deneyimlerinden istifade etmek istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanı Tekin ile Libyalı Bakan Yahlif Said El Sifav, iki ülke arasında eğitim alanında iş birliğinin geliştirilmesi kapsamında “Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzaladı.

İmzalanan mutabakat zaptı ile mesleki ve teknik eğitim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı, mesleki ve teknik eğitime ilişkin okul yönetimi, önceki öğrenmelerin tanınması, öğrenme kazanımlarının ölçülmesi, belgelendirme vb. konularda bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılması hedefleniyor.

Mutabakat zaptı ile ayrıca uzman, eğitmen ve araştırmacı değişimi, mesleki eğitim alanında uygulanan yeni öğretim teknikleri ve teknolojileri konusunda bilgi ve tecrübe paylaşımı, mesleki eğitim alanında öğretim programı ve eğitim öğretim materyallerinin hazırlanması ve güncellenmesi süreçleri ile ilgili bilgi paylaşımı, mesleki eğitim veren kurumlar arasında kardeş okul ilişkilerinin kurulması ve geliştirilmesi, karşılıklı olarak diploma denklik işlemleri için kolaylıklar sağlanması amaçlanıyor.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.