user

tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılır

123 okunma — 14 Mart 2023 12:54
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 55

Tüketici hakem heyetine başvururken, sebeplere dayanarak yetkili yere bir dilekçe gönderilmesi gerekir. Bu dilekçede, tüketicinin durumunu ve koşullarını özetleyen tüm detaylar ve tüketicinin kendisi tarafından temin edilmiş belgeler dahil olmak üzere, tüketicinin tüm belgeleri de eklenmelidir. Ayrıca, dilekçede, tüketicinin tüketici hakem heyetine başvurmak istediği ve ne tür bir çözüm istediği de belirtilmelidir.

Başvuruyu değerlendirmek üzere yetkiliye yollanan dilekçe başvurusu, onay için karşı tarafla paylaşılabilir. Yetkili olarak kendilerinden başka belge istenirse başvuranın bu belgeleri yetkilere sunması gerekebilir. Başvuruyu değerlendirmek üzere yetkililer de karşı tarafla veya tüketiciyle görüşerek bu görüşmeyi de kayda alabilir.

Başvurunun incelenmesi sürecinde, yetkililer başvuranın dilekçesinin tüm detaylarına ve eklenen belgelerin doğruluğuna dikkat etmektedir. Eğer başvuruyu kabul etmeye karar verirlerse, tüketiciye konu hakkında kurum tarafından alınan kararın bir kopyası verilir. Karara bu şekilde ulaşıldığında, anlaşmazlık çözümlenmiş olur ve konu kapatılır.

1. Tüketici Hakem Heyeti uyuşmazlıklarını çözmek için özel olarak kurulmuş bir kurumdur.

2. Tüketici Hakem Heyetinin websitesinden başvuru formunu indin ve doldurun.

3. Başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.

4. Başvurunun bitirilmesinden sonra, konu ile ilgili olarak belgeler, gerekli evraklar ve adil beraberlik ücreti Hakem Heyeti’nin şartlarına göre ödenmelidir.

5. Ödenen adil beraberlik ücreti ile birlikte tüm gerekli evraklar, Tüketici Hakem Heyetine bizzat teslim edilerek başvurunun tamamlanması sağlanmalıdır.

6. Form ve belgeler benzeri, Hakem Heyetinin web sitesindeki yönergeye uygun olarak nüshası alınıp tenkit edilerek elden teslim edilmelidir.

7. Form ve belgeler ile benzeri, Hakem Heyeti’nin şubesine posta veya kurye yoluyla da gönderilebilir.

8. Süreçler hakkında ayrıntılı bilgi için Tüketici Hakem Heyeti’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

9. Tüketici Hakem Heyeti, başvurunuzu kabul etmeden önce başvuru ve evraklarının değerlendirmesini gerçekleştirecektir.

10. Onaylanan başvurunuzun gerekli işlemleri en kısa sürede halledilecektir.

Tüketici hakem heyetine başvurmak için, tüketiciye İl Tüketici Hakem Heyetleri sitesinden temas etmeniz ve orada bulunan formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuruda dikkat edeceğiniz noktalar ise aşağıdakiler olacaktır:

– Hangi durumda ve neden Hakem Heyetine baṣvurmak istediğinizi açıkça belirtmelisiniz.

– Başvurunuzda tanımladığınız tarafların hangi yönetmelikler çerçevesindeıııı helinde tatmin edilmesi gereken talepleri belirtmelisiniz.

– Delillerinizi eksiksiz bir şekilde ve tüm belgelerinizi ekleyerek ele almanız gerekmektedir.

– Tavsiye edilen avukatlar veya başka uzmanlarla konuyla ilgili olarak görüşmeler yapmanız ve destek almanız teşvik edilmektedir.

– Yürütme veya dava süresince uygunluk arayışlarında başarılı olmak için Hakem Heyetine başvurulması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmak için, öncelikle Tüketici İşleri Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda üye olarak alınacak olan hakem hakkında gerekli belgeler ile birlikte e-posta veya kurye yoluyla Tüketici İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmelidir. Tüketici İşleri Genel Müdürlüğü talebe göre hakemin tayini başvurunun kati onayının ardından gerçekleştirilecektir. Hakem heyete davet edilen taraflar arasında anlaşmazlık bulunması durumunda İstinaf adını verdiğimiz ve tecrübeli, tarafsız Tüketici Hakem Heyeti Hakemleri tarafından görüşülecektir. Gerekli durumlarda tüketici hakem heyeti davetini kastederek, tüketici hakem heyetinin kararı o güne kadar geçerliliğini yitirmemesine rağmen, tarafların ihtiyaç duydukları adli yardım veya danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabileceklerdir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.