user

Tokat’ta Sivil Toplum Filistin için birleşti

57 okunma — 31 Ekim 2023 18:58
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

F9xISrQXIAAQpQg

Tokat’ta Sivil Toplum Filistin için birleşti

Hüseyin Kömür / TOKAT – BHA

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantta bir araya geldi.  Basın açıklaması yapıldığı programa Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Müftüsü Esat Yapıcı, AK Parti, MHP, Yeniden Refah Partisi, Saadet Partisi ve HÜDA Partisi temsilcileri, STK ve ilimizde okuyan Filistinli öğrenciler katıldı.

dsc 0138 1

Tokat Filistin Dayanışma Grubu adına konuşma yapan KADEM Yürütme Kurulu Üyesi Fatma Ayadenk açıklamasında;  “Günlerdir en ağır silahlarla bombalanan ve soykırıma uğrayan abluka altındaki Gazze için, Müslümanların “Harem-i Şerif”i olan Mescid-i Aksa için, vurulan hastanelerdeki bebekler için, gözü yaşlı insanlar, süt kokulu bebekler ve vicdanların sesi olmak için buradayız! Dahası ABD ve AB Ülkelerinin Ülkemizin Güvenliğini Doğrudan Tehdit Etmesi nedeniyle buradayız. Ve selam olsun Kudüs’e, Gazze’ye. Hamas’ın açık cezaevine döndürülen ve en temel insani hakları elinden alınan Gazze’de başlattığı direnişini bahane eden İsrail, sivillere karşı yıllardır yaptığı katliamlara bir yenisini daha ekleyerek soykırım yapmaktadır. Gazzeliler, aç ve ilaçsız bir şekilde onursuzca ölmektense onurluca direnerek ve savaşarak şehit olmayı tercih etmişlerdir. Yaşam haklarını almak ve topraklarını korumak için başlatılan bu direnişe karşı, İsrail’in işgali ve katliamları hukuka ve insan onuruna aykırıdır. Bütün dünya bilmektedir ki katil İsrail, birçok BM kararını ve uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak işgal ettiği Filistinli kardeşlerimizin topraklarına, evlerine yerleşimci adı altında kendi vatandaşlarını yerleştirmiş, Filistinlilerin özel mülklerini gasbetmiş ve Gazzelileri de yıllardır süren ablukada ölüme mahkûm etmiştir. İşgal ve abluka ile de yetinmeyerek binlerce masum bebek, çocuk, kadın ve yaşlıyı katletmiştir. Son birkaç günkü İsrail saldırılarında bombalarla katledilen çocukların sayısı binlerle ifade edilmektedir.”

“Filistin halkına destek olmaya davet ediyoruz”

“Filistin denildiğinde, tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen İsrail katliamları gelmektedir. Filistin denildiğinde, gözümüzün önüne anne-babasının kucağında can veren bebekler, köpeklere parçalatılan çocuklar, bir duvar dibinde başını mermilerden elleriyle korumaya çalışan ve mermilere hedef olup can veren baba-oğul gelmektedir. Gazze’deki haberleri izlemeye, vicdanı kararmamış, insanlık onurunu yitirmemiş hiçbir insanın psikolojisi artık dayanamamaktadır. Filistin-İsrail çatışması, bugün artık Siyonizm’in soykırım silsilesi olarak karşımızda durmaktadır. Tarih bizlere Gazze’de yaşananlara şahitlik etme ve tarafımızı mazlumdan yana seçme sorumluluğunu yüklüyor. Bizler her zaman mazlum coğrafyalardaki zulümler için meydanlara indik ve zalimlerin karşısında olduk.  Tüm devletler ve uluslararası kuruluşlar bir an önce Gazze’deki soykırımı durdurmak için girişimlerde bulunmalıdır. Diplomatik görüşmelerin ve uyarıların anlamını yitirdiği şu günlerde güya İsrail’e destek için gelen ABD uçak gemilerinin ve arkasındaki AB ülkelerinin Akdeniz’de milli güvenliğimizi doğrudan tehdit eden birer unsur olduğunu dikkatlerinize sunuyoruz.  İşte bu şartlar altında Siyonist İsrail tarafından Filistin’de uygulanan soykırıma karşı, mazlum Filistin halkının yanında yer almak, milli güvenliğimizi tehdit eden unsurlara karşı tedbir almak, kutsalımız Mescid-i Aksa’nın bin yıldır muhafızlığını yapan Türk milletinin kadim bir şehri Tokat’ın sivil inisiyatifleri- kurumları olarak Filistin halkının İsrail terör devletiyle kurulan 1967 sınırları esasıyla özgür Filistin devleti tanınıncaya kadar Tokat ve ilçelerinde yapılacak faaliyetleri planlamak ve yürütmek üzere  “Tokat Filistin Dayanışma Grubu” kurulmuştur. Gündeme göre yürüteceğimiz çalışmalarda şehrimizin güzide sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin son derece ciddi bir konuda yan yana gelip güç birliği yapmaları takdire şayan bir konudur. Gruba şu ana kadar katılma iradesi gösteren STK ve siyasi partilerin isimleri belirlenmiş olup hâlen bu gruba katılmak isteyen sivil oluşumları ve kurumları mazlum Filistin halkına destek olmaya davet ediyoruz.”

 

Tokat Filistin Dayanışma Grubu adına konuşma yapan KADEM Yürütme Kurulu Üyesi Fatma Ayadenk’in  açıklamasının ardından Tokat İl Müftüsü Esat yapıcı dua etti.

Tokat Filistin Dayanışma Grubu Katılımcı Listesi

 

 1. MEMURSEN

 

 1. TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI

 

 1. ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ

 

 1. ENSAR VAKFI

 

 1. KADEM İL TEMSİLCİLİĞİ

 

 1. ÇEVRE KÜLTÜR DERNEĞİ

 

 1. TÜRKİYE DİL EDEBİYAT DERNEĞİ TOKAT ŞUBESİ

 

 1. TOKAT BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 

 1. İLİM YAYMA CDEMİYETİ TOKAT ŞUBESİ

 

 1. İHH TOKAT ŞUBESİ

 

 1. TOKAT KENT KONSEYİ

 

 1. TOKAT DİYANET VAKFI

 

 1. HAKİŞ TOKAT TEMSİLCİLİĞİ

 

 1. ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANLIĞI

 

 1. TOKAT BAROSU

 

 1. ASKON TOKAT ŞUBESİ

 

 1. MÜSİAD TOKAT ŞUBESİ

 

 1. TOKAT KADIN PLATFORMU DERNEĞİ

 

 1. TOKAT İLETİŞİM DERNEĞİ

 

 1. TOKAT ELDEN ELE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

 

 1. CİHANNÜMA TOKAT İL TEMSİLCİLİĞİ

 

 1. TOKAT ESNAF ODALARI BİRLİK BAŞKANLIĞI

 

 1. TOKAT ESNAF KEFALET KRD VE KEFALET KOOP

 

 1. YENİ TOKAT ESNAF SANATKÂRLAR KREDİ KEFALET KOOP.

 

 1. GÜLİSTAN DERNEĞİ

 

 1. İMDER

 

 1. MUHTARLAR DERNEK BAŞKANLIĞI

 

 1. BEHZATI VELİ DERNEĞİ

 

 1. TOKAT TÜRK OCAĞI

 

 1. MİRASIMIZ DERNEĞİ

 

 1. TAHAD

 

 1. ARTOVALILAR DERNEGİ

 

 1. YEŞİLYURTLULAR DERNEĞİ

 

 1. REŞADİYELİLER DERNEĞİ

 

 1. GAZETECİLER CEMİYETİ

 

 1. KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ TEMSİLCİLİĞİ

 

 1. TOKAT GAZETECİLER TELEVİZYONCULAR VE RADYOCULAR DERNEĞİ

 

 1. BAŞÇİFLİKLİLER YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

 

 1. TÜRKİYE HARP MALÜLLERİ GAZİ VE ŞEHİTLERİ DERNEĞİ

 

 1. CANSUYU TOKAT TEMSİLCİLİĞİ

 

 1. DİYANET GENÇLİK KOORDİNATÖRLÜĞÜ

 

 1. EVRENSEL HAFIZLAR DERNEĞİ TOKAT TEMSİLCİLİĞİ

 

 1. HAYRAT VAKFI TOKAT ŞUBESİ

 

 1. AK PARTİ TOKAT İL BAŞKANLIĞI

 

 1. MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ TOKAT İL BAŞKANLIĞI

 

 1. SAADET PARTİSİ TOKAT İL BAŞKANLIĞI

 

 1. YENİDEN REFAH PARTİSİ TOKAT İL BAŞKANLIĞI

 

 1. HÜDA PAR TOKAT
 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.