user

Kairos Roketi kalkıştan sonra patladı

32 okunma — 13 Mart 2024 10:27
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

497308

Japonya’nın uzay araştırmaları alanında önemli bir adım atmayı hedefleyen Space One Co. firması, büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Firma, güneydoğu Wakayama eyaletinin Kuşimoto bölgesinde bulunan Kii Uzay Limanı’ndan 11.01’de hükümete ait bir uydunun taşındığı Kairos roketini fırlattı. Ancak roket, kalkıştan kısa bir süre sonra, yalnızca 5 saniye sonrasında, havada infilak etti.

featured

Kairos Roketi kalkıştan sonra patladı

 

Bu beklenmedik patlama, herhangi bir yaralanmaya neden olmasa da, çevrede yangına yol açtı ve bölgeye acil müdahale ekiplerinin sevk edilmesini gerektirdi. Space One Co. tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket şu an roketin neden başarısız olduğunu tespit etmeye çalışıyor ve tüm operasyonlarını geçici olarak durdurdu.

Patlayan roketin içerisindeki uydu, özellikle Kuzey Kore’deki askeri tesisleri izleme kapasitesine sahipti. Bu başarısızlık, Space One Co.’nun Japonya’nın ilk özel şirketi olarak yörüngeye uydu yerleştirme hedefine büyük bir darbe vurdu. Kyodo ajansının haberine göre, bu başarı şirketi sektörde öncü bir konuma taşıyacaktı.

2018 yılında Canon Electronics Inc, IHI Aerospace Co, Shimizu Corp. ve Japonya Kalkınma Bankası ortaklığında kurulan Space One, uzay sektöründe düşük maliyetli roket fırlatmaları hizmeti sunmayı ve böylece uzay hizmetlerini daha geniş kitlelere açmayı hedefliyor. Firma, 2030’lara kadar yılda 30 roket gönderme planlarıyla uzay keşfinde büyük iddialar taşıyor.

Kairos Roketi kalkıştan sonra patladı

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.