user

Gazze’deki kanser hastalarının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor

53 okunma — 05 Kasım 2023 16:21
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bakan Koca Gazzedeki kanser hastalarinin Turkiyeye gelmesi planlaniyor

Bakan Koca: Gazze’deki kanser hastalarının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile dün gece Mısırlı mevkidaşı Khaled Abdel Ghaffar ile görüştüğünü ve İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de yaşanan sağlık krizine ilişkin görüşme gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Görüşmemizde, birçok önemli hususta mutabık kaldık. Faaliyetlerine son vermek zorunda kalan Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinde tedavi görmekte olan kanser hastaları başta olmak üzere daha önce tarafımıza bildirilen ve acil tedaviye ihtiyacı olan 1000’e yakın hasta ve yaralının, Refah sınır kapısı üzerinden Mısır’a getirilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Ardından, kanser hastaları ve durumu acil olanların ambulans uçaklar ve gemi hastanesi ile ülkemize transfer edilmesi planlanmakta. Sn. Bakanla mutabık olduğumuz bu hayati gelişme için gerekli çalışmaların planlaması ve yürütülmesi için karar birliğine varıldı.”

Türk gemileri Mısır limanlarına girecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki yaralıların tedavisinde kullanılmak üzere Türkiye’nin Mısır’a göndermek istediği sahra hastaneleri ve ambulansların sevkiyatı için bekletilmekte olan 2 Türk gemisine Mısır limanlarında giriş izni verildiğini açıkladı. Bu izinle birlikte, yardım malzemeleri ve tıbbi ekipmanlar Gazze’ye ulaştırılmak üzere harekete geçebilecek.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.