user

Filistin’de uygulanan soykırıma karşı Tokat ayakta

59 okunma — 01 Aralık 2023 19:25
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1 2

Filistin’de uygulanan soykırıma karşı Tokat ayakta

Hüseyin Kömür/ BHA- TOKAT

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Milli İrade Platformu Tokat Filistin Dayanışma Grubu üyeleri, “Soykırıma Dur De!” çağrısı yaparak, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Eski Meydan’a yürüdü. Eylemde Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde basın açıklaması yapıldı.

4 2

Eylemde, Mescid-i Aksa konulu şiir okunurken dua da edildi. İl Müftüsü Esat Yapıcı tarafından gıyabi cenaze namazına durularak, Filistin’de yaşanan zulme karşı birlik ve dayanışma sergilendi.

Serra Köprülü tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Filistin halkının karşılaştığı zorlu koşullara dikkat çekmek ve dayanışmamızı bir kez daha ifade etmek amacıyla toplandık. Filistin’e olan desteğimizi güçlü bir şekilde yineleyerek, İsrail ordusunun evrensel insan haklarını hiçe sayan soykırımına karşı durduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

Basın açıklamasında, İsrail’in sivil alanları gözetmeksizin gerçekleştirdiği katliamın endişe verici olduğu vurgulanarak, Gazze şeridindeki insanların açlık, susuzluk, hastalık ve bombardımanlar nedeniyle çaresiz bir durumda olduğu ifade edildi.

3 1

Devamında şu sözlere yer verildi: “Her bir kaybedilen yaşam, insanlık adına bir kayıptır. Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı zorlukları anlamak ve dayanışma içinde olmak, insanlık değerlerimizin bir gereğidir. Türkiye, tarih boyunca mazlum halklara rehberlik yapmış bir devlet olarak, uluslararası alanda soykırıma dur demek için olağanüstü bir çaba sergilemektedir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan başta olmak üzere 16 hükümet veya devlet başkanı eşinin imzaladığı Filistin için tek yürek zirvesine vurgu yapılırken, uluslararası kamuoyundan İsrail’in uluslararası hukuk normlarına derhal geri dönmesi talep edildi.

Eylemde yapılan gıyabi cenaze namazı ve dualarla Filistinlilerin kayıpları için dua edildi ve mazlumlara yakın bir fetih müjdesi için niyazda bulunuldu.

Basın açıklaması şu son sözlerle noktalandı:

5

“Filistinli kardeşlerimize olan desteğimizi bir kez daha ifade ediyor, umarız ki bir gün bu bölgede de barış ve adaletin hakim olduğu bir dünyaya tanık oluruz. Yaşasın Filistin özgürlük mücadelesi.”

Eyleme katılanlar, barış ve özgürlük çağrısını birlikte yükselterek eylemin onunda barış güvercinleri uçurdu.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.