user

Fas’taki deprem ardından protestolar devam ediyor

56 okunma — 25 Ekim 2023 16:56
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fastaki deprem ardindan protestolar devam ediyor

Fas’taki deprem ardından protestolar devam ediyor

Fas’ta yaşanan deprem ardından Marakeş’in güneyinde bulunan Amizmiz Kasabası sakinleri yetkililer tarafından çadır kentlere yerleştirildi. Ancak kasaba halkı zorlaşan hava şartları sebebiyle çadırlarda yaşayamayacaklarını belirtiyor. Bu durumu protesto eden Amizmiz halkı yetkililerin bazı evleri yıkılan vatandaşlara çadır yardımı dahi yapmadığını söyledi.

Protestoyu düzenleyen Amizmiz Depremzedeleri Koordinasyonu bölgeden çekilmesine rağmen protestolar devam ediyor.

Fas Kralı Muhammed el-Sadis bin el-Hasan, geçen ay depremden etkilenen bölgeleri yeniden canlandırmak ve 4 milyon 200 binden fazla insanı desteklemek için beş yıl içinde 120 milyar Fas dirhemi yardım yapılacağını duyurdu. Evi yıkılan hanelere 140 bin dirhem, evi kısmen hasar gören hanelere ise 80 bin dirhem imar yardımı verilmesi de planda yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde hükümet, nakit yardım programının bir parçası olarak depremden etkilenen hanelere aylık 2 bin 500 dirhem yardım dağıtmaya başladığını duyurdu.

Fas hükümeti, binlerce kişinin acil yardıma ihtiyacı olmasına rağmen, bazı uluslararası yardım tekliflerini geri çevirmesi sebebiyle deprem sonrasında ülke halkının eleştirilerine maruz kaldı.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.