user

Erdoğan’ın Dünya Hükümetler Zirvesi’nden mesajları

21 okunma — 13 Şubat 2024 13:42
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

65cb3a181a3d381f9acbaddc.webp

Erdoğan’ın Dünya Hükümetler Zirvesi’nden mesajları

Dünya Hükümetler Zirvesi’ne Katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirveden İsrail ve Filistin’e mesajlar verdi.

Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı:

”Çoğu çocuk ve kadın 28 binden fazla masumun hayatına mal olan, 70 bine yakın sivilin yaralandığı, 1,5 milyondan fazla insanın göçe zorlandığı, Gazze’nin büyük bir enkaz yığınına çevrildiği trajedi karşısında her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz, göstereceğiz. Şimdiye kadar 34 bin tonluk insani yardım malzemesini Gazze’ye ulaştırılmak üzere bölgeye gönderdik.

Hasta ve refakatçiler Türkiye’de misafir ediliyor

Toplam 380 hasta ile 344 refakatçiyi Türkiye’de misafir ediyor, tedavilerini sağlıyoruz. Gazzeli kardeşlerimize yönelik işlenen savaş ve insanlık suçlarının takibi için uluslararası hukuk kulvarında atılan adımlara destek veriyoruz. İsrail, bölgede kalıcı barış istiyorsa yayılmacı hayaller peşinde koşmayı bırakmalı, 1967 sınırları temelinde bağımsız bir Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir. Gazze’deki insani trajedinin de giderek bölgeye yayılma riski taşıyan çatışmaların da sona erdirilmesi, her şeyden önce İsrail’in Filistin halkının en temel haklarını tanımasına bağlıdır. Filistinli kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz ve yalnız bırakmayacağız.

Erdoğan’dan UNRWA çağrısı

Son dönemde BM Filistinli Mülteciler Ajansına yönelik dozu artan itibar suikastlarını da esefle karşılıyoruz. Vicdan sahibi tüm ülkeleri Ürdün, Suriye, Lübnan ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan 6 milyon mülteci için can damarı olan Ajansa (UNRWA) sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.