user

en güzel filmler

109 okunma — 14 Mart 2023 21:13
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 265

– Güneye Yolculuk (The Motorcycle Diaries, 2004): Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun Latifi dilinden Küba keşif gezisini irdeleyen Oscar adayı bir film olan Güneye Yolculuk, insanların küçük değişimlerin büyük farklılıkların oluşturması hakkında derin bir öğreti ile oyması.

– Benim Afrika’daki Sürprizim (Surprise’ in the HUgeland, 2006): İsveç’te ünlü bir bilim adamı olan Göran Kropp’un 1996’daki Afrika’daki 4000 Güney-Kıtahya ile doğu Cebelitarık yolculuğuna ortadan bir bakış açısıyla gider. Göran, inanılmazları başarının heyecanını bizimle paylaşıyor.

– Konuşan Ağaçlar (The Tree of Life, 2011): Terrence Malick’in yaratıcısından çıkan bu 2011 filmi, insanın içine nüfuz ederek bir aile üyelerinin kendisi arasında oluşan çatışmadan tutun da samimi ve tatlı anlarını izleyicilerle paylaşıyor.

– Karanlık Kıtalar (The Dark Continent, 1998): Eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanan bu film, günlük yaşamlarında her türlü problemiyle baş etme çabasıyla, İngilizlerle çatışma içerisinde bulunan Sudanlı Afrikalı bir kabilesin başarısını izliyor.

– Yakınlaşma (Closer,2004): Mike Nichols tarafından yönetilen ve Jude Law, Julia Roberts, Clive Owen ve Natalie Portman gibi efsane oyunculardan oluşan bu film iki çift arasındaki karmaşık ilişkileri ve etkileşimler konu alıyor.

1. Titanic (1997): İki aynı dünyanın arasındaki çiftin âşık olmalarının ve onların hayatlarının bir okyanusun kölesi olmalarının anlatıldığı, çarpıcı bir hikâye.

2. Karanlık Knight (2008): Bir adamın hayatının onu ne hale getirdiğini ve Chicago şehrinin kontrolünü almak üzere ulaşılan noktanın ötesine izleyen inanılmaz bir süper kahraman hikayesi.

3. The Shawshank Redemption (1994): Bir alegorik hikâye olarak Steven King’den gelen bu büyük klasik, amansız bir hapishaneyi anlatmaktadır.

4. Parasite (2019): Güney Kore’de 2019 Akademi Ödülleri’nde En İyi Filme aday olan bir komedi-gerilim. Baskın ve devenin arasındaki sosyal travmaların izini sürmesi.

5. Seninle Yaşıyorum (2006): Richard Linklater’ın kameralı bir tarihi drama. Bir kızın annesinin ölümünden sonra okul dışındaki hayatının keşfettiklerinin gözlemler, çoğu zaman pürüzsüz, gerçek yaşamların sonuçlarıyla geliyor.

6. The Godfather (1972): Uyuşturucu çetelerinin ve birbirilerine bağlı ailelerin kült filmi; 18. Yüzyıl İtalya’sında kötülükten iyilik için geçişi anlatıyor.

7. Tatlı Hayat (1960): İtalien-Amerikalı bir ailenin dram ve komediyi harmanlayan bu hikâyesi, kendilerini ne hale getirebileceklerini henüz bilmeden anne ve oğlunun başına gelenleri anlatıyor.

8. Sesiz Çığlık (1963): Alfred Hitchcock by David Lean’dan çıkan klasik gizemli korku filmi. Bir kadının ormanlar arasında kaybolan kocasını ararken başına gelenleri anlatıyor.

9. Doğmadan Önce (1994): Emily Watson’ın Oscar’a aday gösterilen bir performansı, hayatın kendimizi pişman etmekten kurtulmaya çalışırken hamile bir gencin gözünden bizi karşılaştıran bu sürükleyici film.

10. Thelma & Louise (1991): Susan Sarandon ve Geena Davis tarafından şahane canlandırılan bu kült klasikte, iki güçlü arkadaş yol kurallarının ötesinden gitmeye karar veriyor.

1. Filmin konusuna dikkat etmek. Göz atacağınız film hakkında daha önce etkileyici olmuş şeyler duydunuz mu, o hikayeyi ele alıyor mu?

2. Film oyuncularına bakmak. Sevdiğiniz oyuncular filmin içerisinde varsa, kesinlikle onu izleyin.

3. Yönetmeni inceleyin. Kesinlikle yönetmenin geçmiş işlerini ve stilini anlamaya çalışın, çünkü ekibiyle beraber filmi ortaya çıkaran kişi o.

4. Şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlere şöyle bakarak başlayın. Unutmadan eklemek gerekirse, herkesin üzerinde anlaştığı filmlerin, tek kişinin evindeki o filmi izlerken bu kadar etkili olamayacağına dikkat etmek çok önemlidir.

5. İyi bir tarz kullanılmışsa, övgü dolu müziklerin etkisini düşünün. Bir film ne kadar ünlü o kadar etkileyici olabiliyor.

6. Kesinlikle süreyle ilgilenin. Çok uzun süren veya çok kısa süren filmleri tavsiye etmiyoruz. Ne kadar uzun ne kadar kısa sürmesi gerektiğine bir filmin konusuna bağlı olduğunu unutmayın.

Güzel bir film yönetmenlik ya da yazarlık yeteneğine ihtiyaç duyulan bir iş galiba. Bir filmi güzel yapmak, harika bir hikayeyle başlamak, karakterleri canlandırmak için uygun oyuncular seçmek, mizah gibi unsurlar eklemek gibi pek çok farklı strateji ve yaklaşım gerektirir. Filmekranizasyonu için en ideal yöntem, bir senaryo yazmak. Yazım süreci daha sonra şu adımları takip ederek devam eder: isim çalışmaları yapmak, konu seçmek ve kurgu, taslak, müzik, sahne, aksiyon veya başka elementlerle oynayabilmek. Oyuncu arayışı, prömiyer töreni, filmin tanıtım kampanyası ve daha fazlası – her film üretim projesi, diğer tüm görevlerin yanı sıra zaman alacak özel detayların planını da içerir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.