user

Ekvador’da uyuşturucu karteli hükümete karşı ayaklandı; sokaklalar savaş alanına döndü

56 okunma — 12 Ocak 2024 13:59
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BHA MANSET 88

Ekvador’da uyuşturucu karteli hükümete karşı ayaklandı; sokaklalar savaş alanına döndü

“Los Choneros” kartelinin lideri Jose Adolfo Macias Villamar 7 Ocak’ta tutulduğu hapishaneden kaçmış, hükümet bu olaya sonucu ‘ohal’ ilan etmişti.

Devlet Başkanı Noboa’nın bu olay nedeniyle OHAL kararnamesini imzaladığını, bu süreçte gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu.

Televizyon bastılar…

60 gün uygulanacak OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polisi kaçırdı ve araçları ateşe verdi.

Olaylar sonucu tansiyonu her geçen artan Ekvator’da gerginlik sokaklara taşındı.  Jose Adolfo Macias Villamar liderliğindeki Los Choneros çetesi canlı yayın sırasında televizyon kanalı  “TC Television” ‘ın binasına girdi, gazetecileri ve kanal personelini rehin aldı.

Silahlı Kuvvetlere yetki verildi

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, “Silahlı İç Çatışma Hali” ilan ettiklerini belirterek, “Çetelerin etkisiz hale getirilmesi için silahlı kuvvetlere talimat verdim.” ifadesini kullandı.

Sosyal medya hesabı X’teki paylaşımında, ülkede “Silahlı İç Çatışma Hali” ilan ettiklerini vurgulayan Noboa, “Çetelerin etkisiz hale getirilmesi için silahlı kuvvetlere talimat verdim. Terör örgütlerinin ülkenin huzurunu bozmasına müsaade etmeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Organize suç örgütlerinin isimlerini sırasıyla yazan Devlet Başkanı Noboa, bu örgütlerin etkisiz hale getirilmesi için silahlı kuvvetlere tam yetki verdi.

 

 

GDbYn1hWIAEJfsC

 

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.