user

cv nasıl yapılır

96 okunma — 14 Mart 2023 17:49
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 109

Bir cnn (Convolutional Neural Network) nasıl yapılır?

CNN, daha önce ürettiğimiz basit neural network’lerden farklı olarak birden fazla layer gerektirir. Bu layer’lar içerisinde filterler kullanılarak konvolüsyon işlemi gerçekleştirilir. İlk olarak input layer’da, problemi çözmek için kullanılabilecek veri hazırlanır. Bu gelen girdi verisi başka bir layer’a geçildiğinde, bilgisayarın her bir girdiyi “okuşturma” (convolution) ile dikkate alması ve özellikleri keşfetmesi gerekir. Bu filterleri, convolution işlemi için kullanmak için başka bir hidden layer eklenir. Kullanıcının verdiği filtreleri kullanıldığında, çıkan sonuçlar convolution layer’ından daha önceki layer’a gönderilir ve bu layer’da girdi verileri üzerinde değişiklik yapılabilir. Bu layer’lardan sonra aktivasyon işlemi gerçekleştirilir. Filtrelerin her bir layerda ne kadar özelliği algılaması gerektiğini belirlemek için aktivasyon fonksiyonu kullanılır. Bunun sayesinde, her bir filtre bize istediğimiz özellikleri algılayacaktır.

Son olarak, el ile hesaplanan tüm parametreler birbirlerine gönderildikten sonra, layer’lar arasında düzenli birakıma bağlanarak öğrenme işlemi gerçekleştirilir. Düzenli bağlanma sayesinde , girdi verilerinin her bir hidden layer’da farklı bir özelliği algılaması sağlanır. Öğrenme işleminde, tüm ağın optimize edilmesi gerekir. Dolayısıyla, ağın backpropagation ile optimize edilerek, ağda bulunan tüm parametreler en iyi duruma getirilir.

CNN’lerin oluşturulması için çeşitli açık kaynak programlar ve kütüphaneler mevcuttur. Kullanıcılar bu programları kullanarak yapay zeka projeleri başlatabilir veya önceden tasarlanmış modelleri kullanarak kendi projelerini ortaya çıkarabilirler.
1. Verinin toplanması: İlk olarak tahmin edilmesi istenen süreç için gerekli verilerin toplanması gerekmektedir
2. Veri önişleme: Veri önişleme, kullanılacak veri setinin oluşturulmasını içerir. Veri seti, modellenmesi için hazırlanmış veri setleri ile temizlenmiş ve tamamlanmış veri şemasının bir kombinasyonudur.
3. Veriyi eğitme: Veri eğitimi, veri seti ve modellendirilmiş modeli kullanılarak gerçekleştirilir. Modelin eğitilmesi aynı zamanda verilerin yorumlanması ve öngörülen sonuçların ortaya çıkarılmasıdır.
4. Modeli test etme: Bir modeli test etmek, önceden tanımlanmış değerleri kullanarak modelin doğruluğunu ve güvenilirliğini ölçmek anlamına gelir.
5. Modelin kullanımı ve sonuçların raporlanması: Son olarak, çıkarımların kullanıcılara veya devreye sunulması ve sonuçların raporlanması gerekebilir.

Cinsiyet tahmin etmek için cevap veren bir CV oluşturmak için, bir takım dikkat edilmesi gereken kıstaslar vardır.

1-Dosyanızı okuyucuya kolay ulaşılası biçimde sunmalısınız. CV’nizi güncel kalıp, kullanıcı dostu tasarımlar ve biçimlerle oluşturmalısınız.

2-CV’nizi özgeçmişinizin içeriğine, görevlerinize ve başarılarınıza dair detaylı bilgiler içeren kısa paragraflarla desteklemelisiniz.

3-İster sertifikalarınız ister referanslarınız, CV’nizi temel bilgelerinizin yanında verilen tüm doğrulanmış kaynaklarla desteklemelisiniz.

4-CV’nizde sadece kendinizi övmekle kalmamalısınız, ayrıca sizi diğer adaylardan ayıran önemli bilgileri de eklemelisiniz.

5-CV’nizde bulunan amaç satırınızı, niteliklerinizi ve yaptığınız işleri dikkatli bir şekilde belirterek, okuyucunun size dair genel bir görüşüne katkı sağlamalısınız.

6-Olası cinsiyet belirteçlerini kaldırmalısınız. Bunlar, ad, mezun olduğunuz okulla ya da mevcut pozisyonlarla ilgili olabileceği gibi, CV’nize eklediğiniz fotoğraflarda da görülebilir.

CV’nizi oluşturmak için bir kaç adım izlemeniz gerekecektir.

1. Adınız, adresiniz, e-posta adresiniz ve telefon numaranızı başlık olarak ekleyin.

2. İş arama amacınızı ve hedeflerinizi belirtin.

3. Eğitiminizi ekleyin.

4. Gerçekleştirdiğiniz önemli projeler, staj deneyimleri ve iş deneyimlerinizi listeleyin.

5. İşe alınma işleminizi ve başarılarınızı anlatan başarı ifadelerini ekleyin.

6. Referanslarınızın bağlantılarını yazın.

7. Hedefinize uygun renkleri seçin ve CV’nizi düzenleyin.

8. CV’nizi bilgisayarınıza kaydedin ve İnternet üzerinden iş arama sitelerine yükleyin.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.