user

Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen’de coşkuyla yaşandı

82 okunma — 30 Ekim 2023 06:27
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

essen 100 06

100. yıl sevinci Essen Fuar Alanı’ndaki Gruga salonunda düzenlenen müthiş etkinlik ile kutlandı.

Murat Ali Blach – Essen(BHA)

essen 100 01
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 32

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da Türk temsilciliklerinde ve STK’larda çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Bu etkinliklerden biri de Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Eyaleti, Essen kentinde gerçekleşti. Öyle ki Kuzey Ren Vestfalya’nın en görkemli ve coşkulu kutlaması bu oldu diyebiliriz.

T.C. Essen Başkonsolosluğu himayesinde, T.C. Turizm Kültür Bakanlığı ve YTB’nin destekleriyle, bölgedeki çeşitli STK’nın da katkısı ile Essen Fuar alanındaki Gruga Salonunda 100. Yıla yakışır bir etkinlik düzenleyen konsolosluk vatandaşlarımızın gönüllerine taht kurdu. Etkinliğe akın akın gelen vatandaşlarımızın cumhuriyet coşkusu adeta salona sığmadı ve böyle bir etkinliğin düzenlenmiş olmasından duydukları memnuniyeti Türk Bayrakları ve alkışlarla gösterdiler.

Etkinlik 12:00-18:00 ve 18:00-22:00 saatleri arasında olmak üzere iki bölümden oluştu.

İlk bölümün açılış konuşmasını Başkonsolos Muavini Efsane Tatar yaptı.

essen 100 07
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 33

İlk bölümde Maria-Kunigunda-Schule’de öğretmen Filiz Özer Kara’nın yetiştirdiği öğrencilerin folklor gösterisi, çocukların beğeni ile takip ettikleri Pıtırcık ve arkadaşları, Karagöz ile Hacivat Gölge Oyunu gösterileri ve Itri Kültür Sanat Grubu yer aldı ve hem büyükler hem küçükler doyasıya eğlendiler. Itri Kültür Sanat Grubu’nun seslendirdiği eserler defalarca ayakta alkışlandı.

Saat 18:00’de başlayan ve resmi protokolün de hazır bulunduğu ikinci bölümde Essen Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Kufen misafir olarak protokolde yer aldı.

İkinci bölüm saygı duruşu, Alman ve Türk Milli Marşları’nın söylenmesi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonrasında T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 100.yılına özel yayımladığı mesaj, Muavin Konsolos Emre Öngel tarafından okundu. Bir yandan da geniş ekranda mesajın Almancası paylaşıldı.

essen 100 02
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 34

Cumhurbaşkanının mesajından sonra T.C. Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın kürsüde yer alarak önce selamlama konuşmasını yaptı, sonra da günün anlam ve önemine ilişkin duygularını paylaştı. Aydın konuşmasında “Bugün Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun. Büyük Türk Milleti’nin birer fertleri olarak, bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyiz.” dedi.

essen 100 03
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 35

Başkonsolosun konuşmasından sonra kürsüye Essen Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Kufen davet edildi. Thomas konuşmasına Türkçe “Hoş geldiniz” diyerek başlaması salonda büyük alkış aldı. Konuşmasında Essen kentinde yaşayan en kalabalık yabancı nüfusun Türkler olduğunu belirten Kufen “Yıllardan beri burada birlikte yaşıyoruz. Artık biz biriz, kardeşiz. Şubat 2023’te yaşanılan felakette bunu çok güzel gösterdik ve hep birlikte deprem bölgelerine yardım gönderdik” dedi.

Konuşmalardan sonra Atatürk’ün Essen’e gelişini bir sinevizyon ile konuyu araştırarak kitap haline getiren eğitimci ve yazar Uğur Berk Kalelioğlu tarafından anlatıldı.

Sunumdan sonra Almanya’nın Dortmund şehrinde faaliyetlerini yürüten Dortmund Türk Eğitim Merkezi’nin saz kursundaki görme engelli öğrencisi Alper Çelik, Aşık Veysel’in güzel bir eserini seslendirdi.

essen 100 05
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 36

GECEYE TÜRKİYE’DEN MİSAFİR GELEN “TÜRKİYE’NİN RENKLERİ” DAMGA VURDU.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün devlet sanatçılarından oluşan “Türkiye’nin Renkleri” sanatçı ve halk dansları grubu geçeye damga vuran ekip oldu.

essen 100 08
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 37

Genel Müdür Ömer Faruk Belviranlı ve Genel Müdür Yardımcısı Enver Merallı bu güzel ekibin başında yer aldılar.

essen 100 11
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 38

Türkiye’nin dört bir yanından derledikleri ezgileri seslendirirken koro özellikle Atatürk’ün sevdiği eserlere yer verirken, solist sanatçılar Ufuk Yürüç, Şennur Dinleyen, Umut Akyürek birbirinden güzel eserlerle salondakileri Türkiye’ye alıp götürdüler.

essen 100 10
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 39

Gösteri sanatlarında semazenlerin semah gösterisi, mehter takımının marşları yanında Türkiye’nin farklı bölgelerinin renklerini sahneye taşıdılar.

essen 100 09
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 40

Tüm gösteri boyunca salonu dolduran misafirler, sanatçılarımızı ayakta alkışladılar. Gazetemiz olarak salondaki vatandaşlarımızın görüşlerini sorduğumuzda aynı cevabı aldık. “Böyle bir etkinliğe ilk kez şahit oluyoruz. Devletimizin ne kadar büyük ve yanımızda olduğunu bir kez daha hissettik. Bu tür etkinliklerin devamlı olmasını diliyoruz.”

ETKİNLİKTE AYRICA ÇEŞİTLİ STANDLAR AÇILARAK, TANITIMLAR YAPILDI.

Etkinlik boyunca salon dışında kitap tanıtım ve imza günü, 100. yıl hatıra parası tanıtımı gibi çeşitli standlar da vardı. Bunlardan biri de T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Bilgilendirme Masası idi.

essen 100 04
Cumhuriyetin 100. yıl sevinci başkonsolosluğun organizesi ile Essen'de coşkuyla yaşandı 41

 

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.