user

çoçuk esirgeme kurumu yardım nasıl yapılır

161 okunma — 14 Mart 2023 12:37
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 38

Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu, çocukların sağlıklı ve güvenli olan bir şekilde bir yaşam sürmelerini ve gelişmelerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Kurum tarafından sağlanan yardımlar genellikle, yetersiz arz ulanan sosyo-ekonomik güvenceleri sağlayan destek, beslenme, ücretsiz eğitim, ev sahipliği gibi yardımlardır. Çocukların sosyal politikaların ve programlarının desteklenmesi, kurumsal ve toplumsal çalışmaların yürütülmesi de temel hedeflerdir.

Kurumun sağladığı her bir yardım detaylı bir şekilde kendisi tarafından belirlenmektedir. Ancak bu, yardım almak için başvuruda bulunan kişinin kendisine uygun olan yardımı seçmesi ve başvurunun kabul edilmesi durumunda gerçekleşir. Başvuru esnasında, çocuğun temel ihtiyaçları hakkında tanımlar ve belgeler sunmak gerekebilir.

Yardım almak için her birey Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu’na web sitesi, telefon veya yerel ofisten başvuru sunabilir. Kuruma doğrudan ulaşma çabaları, çocuğun sahip olduğu haklar ve seçenekler hakkında açık bir şekilde bilgilendirilmesine yardımcı olabilir. Başvuruların kabul edilip edilmediği meselesi, alınan bilgilerin niteliğine ve hizmetlerin nasıl uygun olduğuna bağlıdır. Kurum ayrıca, kendisi hakkında destek almak isteyenler hakkında ayrıntılı bilgi sunmaktadır.

1. Talep edilecek yardımın başvurusu için Türk Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (TÇEK) ilgili şube ve merkezi önündeki satış noktasından başvuru formları edinilmelidir.

2. Formun doldurulmasından sonra, sağladığınız belgeler ve gerekli evraklarla birlikte başvurunuzu TÜRK Çocuk Esirgeme Kurumu’na iletmeniz gerekmektedir.

3. TÜRK Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından, yardım için uygun olup olmadığınızın belirlenmesi için gerekli evrakların toplanmasıyla ilgili bir inceleme başlatılır.

4. İnceleme sonuçlarından sonra, size yardım yapılıp yapılmayacağı kararı alınır.

5. Yardım verilecekse, kullanımının koşullarını içeren bir yardım belgesi düzenlenir.

6. Yardımın uygulanması ve izlenmesi için TÜRK Çocuk Esirgeme Kurumu ile aranızda bir sözleşme yapılır.

Çocuk Esirgeme Kurumu her yıl fakir ve muhtaç çocukları için büyük ölçüde para ve yardım sağlar. Yardımların etkinliğini sağlamak ve yardımda bulunulan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için Çocuk Esirgeme Kurumu farklı yollarla yardım alanlarını belirler. Yardıma konu olan çocuklar farklı bölgelerden ve arka planlardan gelebilirler. Bu nedenle, tüm avantajlı çocukların faydalarından yararlanmaları için çeşitli kurallara ve dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat etmek gerekir. Bunların arasında şu dikkat edilmesi gereken hususlar yer alır:

• Çocukların güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atmamak adına onlarla ilgili her türlü hakları güvence altına almak.

• Çocukların sağlık, barınma, eğitim, dinsel özgürlük veya başka ihtiyaçlarını karşılamak.

• Yardım konusu çocukların geleceklerine yatırım yapmak ve çocuklara ihtiyaçlarını karşılamanın daha fazla yollarını aramak.

• Yardım alan çocuklar ve aileleri ile iletişim kurmak ve onların kaygılarını ve ihtiyaçlarını dikkate almak.

• Mağdur çocukları kendi korumaları altına alarak ve onlara duyarlı olmak.

• Çocukların potansiyellerini keşfe çıkmalarına yardımcı olmak.

• Kültürel anlayışlar, gelenekler ve çevrelerine saygı göstermek.?

Çocuk Esirgeme Kurumu, çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yardımlardan yararlanılabilir. Yardım almak için, iller, ilçeler veya belediyelere başvurmak gerekmektedir. Başvuruya ilk olarak mevcut durumunuzun özeti ile aile bütçenizin fotokopisi ve nüfus kayıt sureti eklenir. İşlemler yürütülürken yeterli ve doğru bilgilerin tarafınıza kayıtlı adreste gönderilmesini sağlamalısınız. Talebinizi incelemeleri bittikten sonra, yardımın ne şekilde kullanabilir olduğunuz konusunda sizi bilgilendireceklerdir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.