user

Cenazeyi yakılmaktan Türkler kurtardı

43 okunma — 23 Şubat 2024 11:23
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

25280

Almanya’nın Mönchengladbach kentinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İran kökenli adamın cenazesi, Türk cenaze fonu tarafından yakılmaktan son anda kurtarıldı.

featured

Cenazeyi yakılmaktan Türkler kurtardı

Hastane çalışanının bilgi vermesi üzerine olaydan haberdar olduklarını belirten UKBA cenaze hizmetleri yetkilisi İbrahim Kaygısız, ölen İranlının bir kızı dışında kimsesinin olmadığını, kızının da 14 yıl önce Amerika’ya göç ettiğini öğrendiklerini söyledi. Adamın cenazesinin yakılmasını son anda önlediklerini belirten Kaygısız, şunları söyledi: “Bir hastalık nedeniyle hastaneye yatırılan bu kişi, bir hafta sonra hayatını kaybetmiş.

Hastanede çalışan Müslüman bir personel, cenazenin sahipsiz olduğunu, yakılmak için Zabıta Müdürlüğü’ne(Ordnungsamt) verileceğini bize bildirdi. Ne camide ne de cemaatte tanıdığı biri çıkmamış. Araştırınca 14 yıl önce Amerika’ya göç etmiş kızının dışında hiçbir yakınının olmadığını öğrendik.

Mönchengladbach’taki camiye bildirmesi sonrası, oradaki arkadaşlar cemiyet başkanımızı bilgilendiriyor. Cami başkanımız da bizimle iletişime geçtikten sonra gereken işlemleri başlattık. UKBA olarak bu kişinin cenaze işlemlerini hallettik, bölgede yaşayan Müslümanların da desteğiyle İslami usullere göre defin işlemini gerçekleştirdik. Almanya’da hastanelerde vefat eden ve sahip çıkanı olmayan cenazeler, 14 gün bekletildikten sonra belediyeye devrediliyor. Sahipsiz cenaze daha sonra mezarlıklar müdürlüğüne teslim ediliyor. Burada, mezarlık yönetiminin inisiyatifiyle yakılıyor.”

Cenazeyi yakılmaktan Türkler kurtardı

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.