user

Cardano Vasil Hard Fork Nedir, Ne Zaman Çıkacak?

190 okunma — 20 Eylül 2022 23:11
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

cardano vasil hard fork nedir ne zaman cikacak

Cardano kullanıcılarının uzun süredir beklediği Vasil Hard Fork’unda sona yaklaşıldı.

Bu yazımızda Cardano’nun yükseltmesi “Vasil Hard Fork Nedir?”, “Ne zaman gerçekleşecek?” gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Cardano Vasil Hard Fork Nedir?

Cardano‘nun önemli ağ yükseltmesi birkaç kez ertelenmiş ve kullanıcılarının tepkisini çekmişti. Yükseltmenin birkaç kez ertelenmesinin ardından Cardano yaratıcısı Charles Hoskinson açıklamalarda bulunmuştu.

Cardano Hard Fork’u, ağı çok daha ölçeklenebilir hale getirmeyi ve Web3 geliştiricilerinin Cardano’da merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturması için geliştirici deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Bu yükseltme, Cardano’nun akıllı sözleşme platformu olan Plutus’ta iyileştirmeler de içerecek. Bu değişiklikler, geliştiricilerin daha güçlü ve verimli blok zinciri tabanlı uygulamalar tasarlamasını mümkün kılmayı hedefliyor.

Hoskinson buna ek olarak Vasil Hard Fork’u için şöyle demişti:

“Bu süreç bize gerçekten daha iyi süreçler oluşturmamız gerektiğini gösterdi ve bilirsiniz, bu ölçekte ve büyüklükte bir şeyler başlatmak için daha iyi temellere sahip olmanız gerekiyor. Vasil’in sınırlarını biraz zorladık. Bu uzun güncellemelerden biri, muhtemelen ekosistem olarak yapmak zorunda olduğumuz en zor güncelleme”

Cardano kurucusu Hoskinson’un en zor güncelleme olarak bahsettiği Vasil Hard Fork‘unun 22 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Kripto Para Topluluğu Cardano’dan Umutlu

Yükseltme yaklaşırken kripto para topluluğunun Cardano hakkındaki olumlu adımlar da görülüyor. Bütün bunlar yaşanırken toplam Cardano cüzdan sayısı yaklaşık 3,6 milyona yaklaştı ve Blockchain’de aktif olarak ADA gönderen veya alan adreslerin sayısı Kasım 2021’in sonuna kadar iki katından fazla artmışttı. Yaklaşık 500.000 aktif adrese ulaşan ADA giderek daha popüler hale geldi.

Bütün bu veriler kullanıcıların eğer yükseltmenin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi halinde fiyata olumlu yansımasının beklentisini taşıyor.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.