user

Bolivya, İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesti

41 okunma — 01 Kasım 2023 09:39
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

israil filistin savasi

Bolivya, İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesti

Bolivya Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, Bolivya’nın ateşkes çağrısında bulunduğunu ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yardım sağlayacağını söyledi. Savaş nedeniyle İsrail’le bağlarını kesen ilk Latin Amerika ülkesi Bolivya oldu.

Kolombiya ve Brezilya başkanları da İsrail’in Gazze’deki eylemlerini eleştirdi.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, İsrail büyükelçisinin yorumlarından geri adım atmadan önce ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva ateşkes çağrısında bulundu. İsrail’in Gazze’ye yeni bir hava saldırısı düzenlediği yönündeki haberlerin ardından Lula, şunları söyledi:

“İlk kez ölenlerin çoğunluğunun çocukların olduğu bir savaş görüyoruz… Durun!”

Gazze’de Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı tarafından bildirilen 8 bin 500 ölümün çoğunluğu yetişkinlerden oluşurken 3 bin 500’ü ise çocuk.

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de bin 400 kişinin ölümüne ve en az 239 kişinin rehin alındığı saldırısından bu yana Gazze’yi bombalıyor.

Mamani, hükümetin bu kararı “Gazze Şeridi’nde gerçekleştirilen saldırgan ve orantısız İsrail askeri saldırısını reddetme ve kınama yönünde” aldığını söyledi.

Mamani ateşkes çağrısında bulundu ve ülkenin “yiyecek, su ve yaşam için gerekli diğer unsurların girişini” engelleyen İsrail ablukasının sona ermesini istediğini söyledi.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.