user

beton saksı nasıl yapılır

112 okunma — 14 Mart 2023 17:57
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 117

Beton saksılar birçok seçenekler ve çeşitleri bulunmaktadır ve kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz, ancak bunu elinizle yapmak için aşağıdaki adımlara göre hareket edebilirsiniz:

1. İlk olarak, saksı olacak kalıplara gerekli şekli vereceğiniz malzemeyi seçmelisiniz. Bazı örnekleri cam, tuğla, tahta veya bir saksıyı kalın bir çiçek poşetinden yapmak için içten izole kaplar içerisinde bulunan kalın mukavva kaplamalardır.

2. Sonra, kalıba bir beton sehpası yapmak için uygun olacak bir beton karışımı hazırlayacaksınız. Genellikle, bu karışımın 1 fişek kireç, iki fişek sıvı amonyak ve %3 oranda su içermesi gerektiği düşünülür.

3. Son olarak, seçtiğiniz kalıbın boşluklarını beton sehpasının hazırlandığı karışım ile doldurmanız gerekir. Beton sehpası ile kalıbın tüm boşluklarını doldurup karışımı iyice sıkıca bastırarak sıkıştırırsınız.

4. Beton sehpası sıkıca sıkıca kalıba döküldükten sonra, saksı tamamen kuruduktan sonra beton saksınızı çıkartmak için dikkatlice çıkarma kalıbını kullanabilirsiniz.

5. Son olarak, beton saksınıza gömme veya her türlü aksesuarları monte etme hakkınız olacaktır. Artık saksınız hazır ve kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.

1. Beton saksı yapmak için öncelikle artık mamullerden veya satın alınabilecek ucuz bir materyal kullanılabilir. Örneğin ipekte, karton, plastik veya ahşap olabilir.

2. Nasıl bir şekil istediğinize bağlı olarak, materyallere el, makas veya kalıplar kullanarak saksının şekline gelebilirsiniz.

3. Saksının şeklini tamamladıktan sonra, betonu hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri toplayın. Bunlar; beton karışımı, su, conta veya saksı kabına uygun bir dolgu malzemesi (çakıl taşı veya sırık gibi).

4. Betonu karıştırma kabını hazırlayın. Karışım kabına, beton karışımının gerekli miktarını ekledikten sonra, sırasıyla toz contayı, dolgu malzemesini ve suyu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

5. Beton karışımını, kalıplara doğru silerek saksıya doldurun ve çözeltiyi hava geçirmeyen bir ortamda değirmene sokun.

6. Doldurduğunuz saksı kabını kurutma seçeneği ile ılık bir yere kurulum için bırakın.

7. Saksıyı kurutup kurutmak süresince, üstündeki kalıpları kaldırıp yeniden uygulayın.

8. Saksı kuruduktan sonra, düz bir zeminde serin ve sıcak bir yerde kurulum için hazır olacaktır.

Beton saksı yapmak oldukça kolay ve uygun maliyetli bir proje. Bir beton saksısı yapmaya başlamak için gerekli malzemeler şunlardır: Beton, ipek lif (ipler ya da çimento harçları için), tutam tutam sıcak su, şap, kenar kertenkele için, kalıp ya da sünger ya da kalıp kağıdı, saksı için 1 etanol parçası, emniyet gözlüğü ve eldiven.

İlk olarak, beton için gerekli karışımı hazırlayın. Tepsiyi veya kalıp kağıdını (isteğe göre), etanol parçalarını içine yerleştirin. Betonu karıştırırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sıcak suyun düzenli bir şekilde eklenmesi gerektiğidir. Sıcak su, betonun kıvamını koruyacak ve betonu daha sert hale getirecektir. Beton karışımı tamamen homojen haldeyken, sıcak suya ve ipek liflerine dikkat edin. Ayrıca, tutkal ya da çimento harçlarının, betonu homojen hale getirmek için iyice karıştırılması önemlidir.

Sonrasında kalıba betonu koyun. Betonu özenle şekillendirmeye çalışın ve kenar kertenkelelerini kenarda çalıştırın. Kalıpların ısısını hava ile serinletin ve bekletin. Beton tamamen kuruduğunda, kalıbı havalandırmadan kaldırın. En son olarak, ürünü kendinize göre tasarlayın ve saksının fikriniz doğrultusunda güzel görünmesini sağlayın.

Beton saksılarının temel amacı, evleri ve diğer yerleri daha canlı ve güzelleştiren çok açık direk ortamlarının oluşturulmasıdır. Bu nedenle, ürünün şekli ve ölçüsü çok önemlidir. Uzaya bağlı olarak, kenarlar düzgün olmalı, geleneksel ya da modern bir görünüme sahip olmalıdır. Tüm saksıları evinize uyacak şekilde düzenlemek, çoğu zaman sadece sağlıklı ve güzel bir evimiz için çok şey yapmamız gerektiğini hatırlatmak değerli olacaktır.

Beton saksı nasıl yapılır?

1. İlk olarak, betonu için iki boyutlu bir saksı biçimi çizmelisiniz. Bazı beton saksılar için standart şekiller ve ölçümler kullanılabilir.

2. İçinde kullanacağınız betonun ne tür bir beton olduğunu belirleyin. Malzemelerinizi hepsi 1 çimento, 2 tane kum ve 4 su oranında çalışın.

3. Karışımı yapmak için, İlk olarak, çimentoyu su içinde iyice çözmek için bir karıştırıcı konsolunu kullanarak çözün. Ardından, kumu karışıma ekleyin ve tekrar karıştırıcı consola takarak homojen halini alana kadar karıştırın.

4. Daha sonradan, hazırlanan beton karışımını saksı biçimine çalışacağınız bir kaba koyun. Özelleikle kenar kısımları için başlangıçta iyi bir emniyet sağlamak için, tüm betonu için +- 2 cm kenarlık kısım bırakın.

5. Betonu saksı şekline oluşturmak için, betonu her iki yöne de alternatif olarak oyun. Alternatif olarak, kendiniz gıcırdatma ve dökme tekniği kullanarak betonu saksı şekline temel kaydedin.

6. Daha sonra, saksının üzerinde istediğiniz deseni veya şekilleri yaratmak için kullanılabilecek bir mühür eldiveni veya mühür vidaları kullanabilirsiniz. Desenini sağlamlaştırma tekniği için, mühür vida ile betonunu şekillendirebilir ve kazıyabilirsiniz.

7. Betonu bırakın (ort. 20 dk) ve sALLPılı havalandırım için bir delik açmayı unutmayın.

8. Son olarak, sALLPılınızı döşemeniz için tam kuruluş ve havalandırımı temizleyin.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.