user

bel soğukluğu testi nasıl yapılır

109 okunma — 14 Mart 2023 13:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 61

Soğuk algınlığı testi, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bir azaltıcı tedavi ya da önlem programının yararlı olup olmayacağını belirlemek için yapılan bir nörolojik muayenedir. Teste alınan kişiye bir metal kap, alerjik durum olabileceği belirtilen bazı örnekler ve rehabilitasyondan geçirilmek üzere bir tedavi planı gösterilir.

Bir kişinin solunum yollarındaki hastalıklarını saptamak için, bu testte alınan örnekler aşağıdaki gibidir:

1. Gözyaşları: enfeksiyonların neyse ki gözyaşı kanallarına yaklaşımının enfeksiyonlara yakalama riskini göstermek için, göz bulutluğu testi yapılır.

2. Akciğerler ve Solunum Sistemi: Akciğerlerde enfeksiyon oranının yüksek olup olmadığını anlamak için, akciğer seslerini dinleyen kulak ve marifet testi yapılır. Solunum sistemi enfeksiyonu için, burun uçlarını normal konformasyon ve kıvrım kontrolü yapılır.

3. Kir: Burun, ağız ve boğaz bölgesinin enfeksiyonlarını gözlemlemek için, küçük kir parçalarını kaynaştırma testi uygulanır.

4. Vücut Sıcaklığı: Enfeksiyonların vücutta meydana gelip gelmediğini saptamak için, ateş perfomansı testi yapılır.

5. Röntgen: Ciddi solunum enfeksiyonlarını ayırt etmek için göğüs röntgeni çekilir.

Test sonunda, tüm bu testler ve muayene sonuçlarına göre, kişinin enfeksiyon olup olmadığı ve sonuçlarla ne tür bir tedavi planı veya önlem programı gerektiği anlaşılır.

1. İskelet sisteminde diz ve göğsün değerlendirilmesi: Hasta sırt üstü yatar konuma oturtulmalı ve genellikle ekstremitelerde hafif bir şiddette üç tekrarla ağrıya neden olan palpalasyon ile kontrol edilmelidir.

2. Baskulo-Abduktor ve Geme Testi: Hasta, ağrı noktasına çarpan eli bir kolun bileğini fleksiyon ile kontrol eder ve kuvvetli abductor modunu deneyerek bu kontrolü latrite testi olarak adlandırır. Bu test birden fazla kollarda uygulanır.

3. Adezif Boyun Sendromu Testi: Hasta, kolu uzatarak kolunu labruma doğru cevap verdikten sonra sıkıca bağlanan bir elastik lastiğin üzerine kolunu ittirir. Bu manevra, hastalarda bel ve boyun ağrısıyla ilişkili yaygın vasküler disfonksiyona bağlı olarak gözlenen adezif boyun sendromunu anlamaya yardımcı olabilir.

4. Lordosis Testi: Boyun arka tarafında konveks bir eğim olan lordosis testi, bel ve boyun ağrısının nörolojik kaynaklı olup olmadığını ayırmak için kullanılır. Bunun için, hasta omuzları hareket ettirmek üzere öne doğru eğilir ve eğer sırtın arkası çöküyorsa, lordosis anormal derecede gelişmiş demektir.

5. Refleks Testi: Refleks testi kollarındaki potansiyel tuzakların ne kadar harekete geçtiğini tespit etmek için kullanılır. Hastaya hafif ve arka arkaya uygulanan basınçta direnç göstermeye teşvik edilirken, hastanın refleks olarak yanıtı değerlendirilir.

Soğuk algınlığının tanısı için, genellikle bir tıbbi sorgulama yapılarak, semptomların özelliklerinin tespit edilmesi gerekir. Ayrıca, kan testi yapılması da önerilebilir. Soğuk algınlığının olasılığının araştırılması için toplam böbrek ve kan fonksiyonları testleri, geniş spektrumlu anjiyogram çekilmesi ve diğer gerekli tıbbi testler de germektedir. Hastalara, alerjenlerden uzak durmaları, günlük rutin yürüyüşlere çıkmamaları, yeterince uyumaları ve genel olarak sağlık durumlarının korunmasının önemli olduğu konusunda önerilerde bulunmak da gerekmektedir.

Soğukluk testi aşağıdaki adımlar ile yapılır:

1. Biyomedyal cihazın ölçüm seçeneğini seçin.

2. Cihazı kullanıcının elinin içine tutarak ölçüm yapın.

3. Ölçümün son derece doğru ve istikrarlı bir şekilde alınması için ölçüm süresini aralıklarla (örneğin dakikada bir) tekrarlayın.

4. Kaiser’ın soğukluk indeksinin okunması için ölçümleri kaydedin.

5. Ölçümler arasındaki farkların ortalama değerlerini hesaplayın.

6. Hesaplanan ortalama değer -20 ile +20 arasındaki bir değere sahipse soğukluk testi olumlu sonuçlanmıştır ve cihaz görevinizi başarıyla yerine getirmiştir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.