user

almanya ya iltica başvurusu nasıl yapılır

106 okunma — 14 Mart 2023 13:09
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CUsersDellDesktopGPT TRimage 70

Almanya’da bir iltica başvurusu yapmak için, öncelikle belli müracaatların doğru şekilde müracaata yapılması ve gerekli belgelerin toplanması gerekmektedir. İlk olarak, kişinin yer ve zamanı belirterek Aşıköy İltica Ofisi’ne başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru konusu üzerinde görüşmeler, başvuru sahibinin kimliğini belirtmesi ve geçerli sebepleri açıkça ifade etmesi gerekir. Müracaatta kimlik belgeleri, hayat öyküsünün detayları ve kişinin avukat ya da hak arama kurumu tarafından desteklenmesi gerekir.

İlgili belgeler toplandıktan sonra, dökümanlara ek olarak Alman federal hükümet sitesinden, Desteklenen ve Kesin Olmayan iltica Formu’nu da indirmeniz gerekmektedir. Bu form, kişinin geçerli bir iltica sebebi olduğunu da desteklemek üzere hazırlanmış olan rapor ve çeşitli belgeler ile doldurulmalıdır.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra, başvuru sahibinin Aşıköy İltica Ofisi’ne başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kişinin dilekçesinin değerlendirilmesi, daha önce kimlik arayan bir ülkede bulunmasına bağlı olarak değişebilmektedir. Kişi, tüm belgelerin sunulmuş olmasına rağmen tüm didaktik işlemler tamamlanmadan önce Almanya’ya giriş yapamaz.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, Aşıköy İltica Ofisi iltica başvurunu onaylayacak ve mültecinin durumuna göre haklarını tanıyacaktır. Son olarak, Almanya’da iltica hakkının kullanılması için gerekli 5 yıl bekleme süreci başlayacaktır.

1. Almanya’ya veya Schengen bölgesine giriş hakkındaki başvurunuz, Schengen veya Alman çevresi veya diğer Schengen ülkelerindeki temsilcilerde görev yapan diplomat aracılığıyla yapılmalıdır.

2. İltica başvurusunda, giriş noktalarındaki boru müşavirleri işlemleri için bir itiraz müracaatıyla birlikte, Almanya Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kimselerin düzenlenmesi talep edilebilir.

3. İltica başvurusu, gerekli belgelerin eksiksiz olarak sunmasıyla birlikte ve uygun biçimde tabi tutulması koşuluyla, Almanya vatandaşı olmayan kimselerin Almanya’ya giriş ve kalasal sorumluluğu olacak şekilde onaylanır. Bu belgeler arasında kişisel fotoğraf, geçerli bir vize, geçerli bir pasaport, sağlık sigortası, nüfus kayıt örnekleri vardır.

4. İltica başvurusu, Almanya’ya gelmek isteyen kimsenin kendi gizliliğinin korunmasını sağlamak için uygun adımlarla gerekli önlemler alınmalıdır. Dolayısıyla, iltica başvurusu sadece itiraz müracaatının özgün nitelikleri veya uygun Almanya çevresi yasalarına göre gerçekleştirilebilir.

5. İltica başvurusu, başarıyla onaylandıktan sonra, Almanya’ya gelmek isteyenlerin Almanya’daki özel ya da yasal adil sürece uyma yükümlülüğü vardır. Almanya’daki bu özel veya yasal sürece uymaya dair tüm kısıtlamalara uyulmalıdır.

6. Almanya vatandaşı olmayan kimsenin iltica başvurusu başarıyla onaylandığı takdirde, iltica mültecileri daha sonra güvenli bir biçimde Almanya’ya gelmeleri için gerekli çevresel ve ulaşım bilgilerinin temin edilmesi, diğer ülkelerdeki çalışan, eğitim ve sağlık hizmetlerinin sağlanması gibi çeşitli yasal koşullar göz önüne alınacaktır.

Almanya’da iltica başvurusu, Uluslararası Koruma Başvuru Şeklinde Talep (Asylantrag) başvurusu denilen bir süreç içerisinde gerçekleştirilir.

Buna başlamadan önce, Almanya’da iltica olarak kabul edilme ihtimaline sahip olmanız gerekir. German Federal Office for Migration and Refugees (BAMF) tarafından verilen veya resmi bir avukatınız tarafından hazırlanan bir beğeni ya da başka bir lisan ülkelerinden iltica hakkında not almanız ile başlayacaksınız.

ULS veya BAMF acentelerinde başvuru yapmadan önce, başvurunuz için gerekli belgeleri bir araya getirmeyi unutmayın. Bunlar arasında; geçerli bir pasaport ya da ikamet izni, ulusal biyometrik görüntüsü, geri dönmüştür (lütfen, iade isteme belgesi yerine almanıza dikkat edin), İşgal edilmiş maddi ve değerlerin muhafaza kimlik belgesi, geçerli bir vize için gerekli olan diğer belgeler içerir.

Başvurunuzun yetkili acentelere ulaşmasını sağlamak için posta kullanmanız şarttı. Ancak, bu işlemi hızlandırmak için Almanya’ya özel bir elektronik başvuru portalı kullanmak da mümkündür.

Bütün bu süreçlerden sonra karar alınmasını bekleyeceksiniz. Eğer başvurunuz kabul ediliyorsa ve sizin yaşamayı istediğiniz Almanya kesin olarak saptanıyorsa BAMF tarafından bir Uluslararası Koruma İzni (schutzstatus) verilecektir. Başvurunuz reddedilirse, Bir Avrupa İşlemleri Merkezi (EGMÜ) tarafından bir İade Kararı (Ausreisebescheid) verilecektir.

Almanya’da iltica başvurusu, ilgili Alman yetkili makamlarına oturma ve iltica belgesi için başvurular altında değerlendirilecek şekilde olabilir.

Başvurunuzun iltica niteliğinde olması kaydıyla Almanya’ya giriş yapanların oturma ve iltica belgesine başvurmaları mümkündür. Oturma izni konusunda başvurusu için Almanya’nın herhangi bir bölgesinde yaşayan bir devlete bağlı misafir göçmenlik kuruluşuna sözlü veya yazılı başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Giriş sırasında nitelikli bir iltica başvurusu Davranış Avrupa Sözleşmesi’ne aykırı veya Almanya’nın güvenliğinde tehdit oluşturacak eylemleri içermeyen herhangi bir neden ile yapılabilir.

Bu tarz bir iltica başvurusu, geçerli olan mevzuat ve Almanya vatandaşlığı kurallarına göre değerlendirilir. Ödenecek veya sağlanacak diğer ön koşullar göz önünde bulundurularak başvuru reddedilebilir.

Not: Almanya’da iltica başvurusu güncel mevzuata bağlı olarak değişmektedir ve bu piyasada uzmanlaşmış avukattan öneri alınması tavsiye edilir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.