user

Almanya-Türkiye arasındaki ticaret katlanarak artıyor

54 okunma — 18 Kasım 2023 04:37
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

handelskammer01

handelskammer01
HAMBURG (BHA)
Almanya’nın Hannover şehrinde yapılan Dünya’nın önde gelen “Tarım, Tarım makineleri ve Gıda sektörü” fuarına katılmak için Almanya’ya gelen iş insanları ve sanayicilerimiz, fuardaki ziyaretlerin yanı sıra Türk iş insanları ve Hamburg Ticaret Odası gibi kurumları da ziyaret ederek, her günü dolu dolu değerlendirdiler. Hamburg Ticaret Ataşeliğinin aracılığıyla randevu alarak Hamburg Ticaret Odası‘nı (Handelskammer) ziyaret eden heyet, çok faydalı bilgilerle Hamburg’dan ayrıldıklarını söylediler. Hamburg Ticaret Ataşesi Yıldız Onur’un da eşlik ettiği ziyaret kapsamında Hamburg Ticaret Odası’nı (HK) gezerek yetkililerden bilgi alan heyet, ziyaretten memnun kaldı. Ziyarete katılanlar arasında; Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fehmi Altayoğlu, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ömer Beşer, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Saygı, Trakya Abigem Genel Müdürü Sinem Ertemel Varan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan, Hayrabolu Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Başol, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Keskin ile birlikte toplam 36 kişilik heyet katıldı.

IMG 0835 Türkiye dahil 93 ülkede temsilik var
Ticaret Odası gezisi ve genel bilgilerden sonra toplantı salonunda ağırlanan heyete, Handelskammer Hamburg Türkiye Uzmanı Hannah Frank „Hamburg ekonomisi ve ticaret odasına ilişkin“ genel bilgiler verdi. Hamburg Ticaret Odası’nın Almanya’nın ilk ve en eski ticaret odası olduğunu belirten Frank, „Ticaret odamız 180 bin üyeye sahip olup, 170 bin işveren ve 850 bin kişiye istihdam sağlıyor. Kurumuzda 3 yılda bir seçim var ve yeni seçimlerimiz Şubat 24‘de yapılacak. 66 kişilik meclisimiz 17 seçim bölgesinden oluşuyor“ dedi.

IMG 0769

Eğitimini İstanbul’da yapan Trakya bölgesini iyi tanıyan Frank, 1 saat süren sunumunda iki ülke arasındaki ticaret hacimlerine de dikkat çekerek „Almanya’da 79 tane HK var. Almanya olarak 93 ülkede 150 temsilciliğimiz bulunuyor. Bunlardan biri de İstanbul’da. Hamburg Fahri Konsolosu olarak Selim Ataş bu alanda görev yapıyor. Toplamda 24 ülkede 31 temdilciliğimiz var” dedi. Genel ticari rakamlara da değinen Hannah Frank „83 milyar Euro ithalat ve 50 milyar Euroluk da ihracatımız var. Hamburg’da Airbus ve Lufthansa gibi iki büyük şirketimizle tüm dünyaya satış yapıyoruz. Hamburg, dünya ticaretinde dörüncü sırada yer alan önemli bir liman şehridir. Yılda 35 milyon ton yük indirip-yükleniyor. Gayri Safi Milli Hasılamız ise senelik 144 milyar Euro olup, Hamburg bu rakamın yüzde 3,6’sına sahip olarak Almanya ortalamasının üstünde yer alıyor” dedi.

IMG 0776

Tekstil satıp, araba alıyoruz
Türkiye ile Hamburg arasındaki ticaret hakkında da rakamlarla açıklma yapan Frank “2018’de 525 milyon olan ihracatımız 2022 yılında 2,7 milşyar Euro’ya yükseldi. Bunların yüzde 85’ini araba ve makşnalar oluşturuyor. Türkiye’den ithalatımız ise 2018’de 951 milyon iken 2022’de 1,4 milyar Euro’ya yükseldi. Bunların yüzde 53’ünü tekstil, gıda ve hayvan yemleri oluşturuyor. Yani Türkiye ile ticaretimiz her geçen yıl artarak yükseliyor“ dedi.

IMG 0812

Programdan sonra Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fehmi Altayoğlu ile Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan, Hamburg Ticaret Ataşesi Yıldız Onur ve Handelskammer Hamburg Türkiye Uzmanı Hannah Frank’a ticaret odasının şiltini günün anısına takdim ettiler.

02c0583f 6716 4ff6 8093 8bef586451e8

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.