user

Almanya İslam Toplumu Başkanı Karaoğlu: Zulmün karşısındayız

55 okunma — 21 Ekim 2023 12:45
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

4 7

Almanya İslam Toplumu Başkanı Karaoğlu: Zulmün karşısındayız

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatı çatısı altında hizmet veren yardım kuruluşu “Hasene” tarafından düzenlenen etkinliğe Eğitimci-Yazar Hayati İnanç günün konuşmacısı olarak katıldı. “Hasene ile Gönül Yolculuğu” başlığıyla yapılan etkinlik Harburg’daki Friedrich-Ebert-Halle’de yapıldı. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı etkinliğin sunumunu Mehmet Demir yaptı. Program, Wilhelmsburg Ayasofya Cami eski İmam Hatibi Emrullah Çuluk’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra kürsüye çıkan Kuzey Almanya İslam Toplumu (BIG) Başkanı Mehmet Karaoğlu, İsrail’de işlenen insanlık zulmüne değinerek “Küresel düşünüp, yerel hareket etme prensibiyle Milli Görüş teşkilatının 21 camisi, 70’in üzerinde dernek ve oluşumlarla insanlara yardım gayreti içindeyiz” dedi. Program aralarında Hasene’nin yaptığı yardımların slayt gösterisi ekranlarda yer aldı.

2 33

”Hakkın yanındayız”

Filistin ile ilgili çok soru aldıklarını belirten Karaoğlu: “Zulüm kim tarafından gelirse gelsin, biz Müslümanlar olarak bunun karşısındayız. Uzun yıllardan beri Filistin’de bir zulüm yapıldığının hepimiz farkındayız. Almanya’da yaşadığımızın da farkındayız. Her ülkenin hassasiyetleri olduğu gibi, bu ülkenin de birtakım hassasiyetleri, hatta kanunlarla korunan bazı meseleleri var. Biz hakkın yanındayız. Hakkın yanında duruşumuzu korurken, öbür taraftan da Müslümanların buradaki kazanımları, durumları ve bundan sonraki neslin İslam’ı yaşamaları noktasında gerekli olan alt yapının muhafazası konularını da göz önünde bulundurmak zorundayız” dedi. Hasene Amerika Temsilcisi Nedim Sezgin ise yaptığı kısa konuşmada Amerika’daki Hasene için yardım talebinde bulundu.

3 10

”İnsan onuru dokunulmazdır”

Daha sonra sahneye gelen Hasene’nin isim babası, İGMG Genel Başkan Danışmanı Ramazan Uçar, Hasene’nin dünya genelindeki mağdurlara yaptığı hizmetlere değindi. 6 Şubat depreminden, Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine kadar her yerde Hasene ve onun gibi yardım kurumlarının yaptıkları hizmetlere değinerek bu hizmetlerin çok önemli olduğuna işaret etti. Filistin’de yaşananlara da değinmeden geçmeyen Uçar “Bizde ırkçılık ve ayrımcılık olmaz. Biz ırkçılığın her türlüsüne karşı olan bir inançtan geliyoruz. Camileri koruduğumuz gibi sinagog ve kilise gibi ibadet yerlerini de koruruz. Gelin, şu dünyayı hep birlikte yaşanabilir bir dünya haline getirelim” dedi.

6 4

Avrupa’daki basının şu günlerde tek yönlü çalıştığını belirten Uçar “Halkı yanlış ve tek yönlü bilgilendiren batı medyasını, sosyal medya telafi etmeye çalışıyor. Bunların karşısında susan dünya; insan hakları ve evrensel hakların hepsinin iflas ettiğini görüyoruz. Almanya’da bu konu hakkında yanlış bir cümle kurmak kariyerlerinizi sıfırlayabiliyor. Dünyadaki insanlara, insan onuruna yakışır bir şekilde davranalım. Biz hiçbir Yahudi ölsün diye istemiyoruz. Gönderilen peygamberlerin yarısı Yahudi toplumuna gönderilmiş. Yahudi de Arap da onurlu bir şekilde yaşasın istiyoruz. Kimse kimsenin yaşama hakkına tecavüz etmesin. Almanya anayasası, birinci maddesinde ‘insan onuru dokunulmazdır’ diyorsa, gelin insan onuruna dünyanın hiçbir yerinde dokunulmasına izin vermeyelim” dedi.

1 37

Hayati İnanç’la “Gönül yolculuğu”

2019 TRT 1 Kuranı Kerim güzel okuma yarışması birincisi Kari Bünyamin Akdağ’ın Kurani Kerim tilavetinin ardından günün konuşmasını yapmak üzere Eğitimci-Yazar Hayati İnanç sahneye çıktı. Dini konularda verdiği bilgilerde ecel ve rızkı Allahü Teala’nın verdiğini belirten İnanç, eğitim konusuna da değindi. Esprili anlatımlarıyla iki bölüm halinde yaklaşık 2 saat sahnede kalan İnanç, program sonrası ise kitaplarının satışını yaptı. Okurlarıyla resim çektirip kitaplarını imzalayan İnanç, salondan memnun bir şekilde ayrıldı. Ev yapımı nefis yiyeceklerin tadına da bakan katılımcılar hem karınlarını doyurdular hem de manevi olarak bilgilendiler.

5 5

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.