user

Alman mahkemesinden ırkçı parti lehine karar

40 okunma — 28 Şubat 2024 19:55
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

dem

Hamburg İdari Mahkemesi’nde görülen davada hakim, AfD’ye yönelik söylemleri nedeniyle hakkında dava açılan Hamburg Nord İlçe Başkanı Boelz’in ifadelerini hukuka aykırı bularak AfD’ye hak verdi.

featured

Alman mahkemesinden ırkçı parti lehine karar

Erdal Altuntaş

HAMBURG – Hamburg’da aşırı sağcı AfD’nin Hamburg Nord Teşkilatı’nın Hamburg Nord İlçe Belediye Başkanı Michael Werner-Boelz (Yeşiller) hakkında “görevinde tarafsızlık şartını ihlal ettiği” gerekçesiyle açtığı davada mahkeme AfD’yi haklı buldu. Hamburg İdari Mahkemesi’nde görülen davada hâkim Klaus Thorwarth, AfD’nin haklı olduğuna, Boelz’in sözlerinin hukuka aykırı olduğuna ve bir daha tekrar edemeyeceğine karar verdi. Mahkemeye taşınan olayda, Ukrayna Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre sonra Hamburg-Nord İlçe Meclisi’nde yapılan oturumda söz alan bir AfD milletvekili söz alarak, savaş nedeniyle Almanya’ya kimlerin gelmek istediğine, insanların savaş nedeniyle değil de ekonomik nedenlerle Almanya’ya gelmeleri konusuna dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmişti. Oturumun resmi olarak bitmesine rağmen oturumun bu sözlerle kapatılamayacağını söyleyen Boelz söz alarak, AfD’ye yönelik “AfD Putin’in ruh kardeşleridir. Demokrasinin, ifade özgürlüğünün ve çoğulculuğun düşmanlarıdır. Onlar, Putin gibi benzer bir gerici düşünceyi paylaşıyorlar ve bunu tiksindirici buluyorum” ifadelerini kullanmıştı. AfD, Boelz’ü seçilmiş bir milletvekili değil de Hamburg Nord İlçe Belediye Başkanı olması nedeniyle kamu görevi üstlendiği için tarafsızlık ilkesini ihlal etmekle suçladı. Boelz ise, kamu görevlisi olarak değil, özel birey olarak konuştuğunu, dolayısıyla söylemlerinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

BOELZ: DEMOKRASİ ÇİN MÜCADELEMDE KİMSE BENİ YILDIRAMAZ

Hamburg İdari Mahkemesi Hakimi Klaus Thorwarth, “İlçe Belediye Başkanı seçilmiş bir milletvekili ya da özel kişi değildir. Bu pozisyonda size ifade özgürlüğü tanınmamaktadır. Yasaklanmamış bir parti, Anayasa’nın 21. Maddesindeki tüm haklara sahiptir ve bu madde, siyasi rekabetin eşitliğini garanti eder. Bu ifadeler tarafsız bir ifade değil, AfD’ye yönelik yapılmış bir saldırıdır” sözleriyle Boelz’in ifadelerinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Boelz, mahkemeden sonra yaptığı yazılı açıklamada, “Demokrasimiz için mücadele etmek, insanların aşağılanması ve dışlanmalarının karşısında durmak, tarafsızlığımı ihlal etmez. Aksine, bu çabanın, görevimin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Anayasanın 1. Maddesi sadece insan onurunu ve dokunulmazlığını savunmakla kalmaz, aynı zamanda devlet kurumları için eylem görevi de içerir. Bu değerlere saygı gösterip korumak, tüm devlet güçlerinin görevidir. Demokrasi, çoğulculuk ve ifade özgürlüğü için verdiğim mücadelede kimse beni yıldıramaz” ifadelerini kullandı. Hamburg Nord Yeşiller İlçe Meclisi Grubu Başkanı Timo B. Kranz ise yaptığı açıklamada Boelz’in arkasında durduklarını söylerken AfD, Boelz’in istifasını talep etti. Boelz, yazılı kararın tebliğinden itibaren bir ay içinde temyizin kabulünü talep edebilecek. Bu durumda kararı, Hamburg İdari Yüksek Mahkemesi verecek.

Alman mahkemesinden ırkçı parti lehine karar

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.