user

Aliyev: Türk dünyası bizim ailemizdir

51 okunma — 15 Şubat 2024 12:31
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ilham aliyev

Aliyev: Türk dünyası bizim ailemizdir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan Milli Meclisi’nde yemin ederek resmen göreve başlamasının ardından yaptığı konuşmada Türk devletleri ile olan işbirliklerine vurgu yaptı. Aliyev “Öncelikle Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Açıkça söylemek istiyorum ki bu bizim için önceliktir. Türk Devletleri Teşkilatı bizim için temel uluslararası organizasyondur, çünkü o bizim ailemizdir. Bizim başka ailemiz yok. Türk dünyası bizim ailemizdir. Türk Devletleri Teşkilatının küresel alanda önemli bir aktör ve güç merkezi haline gelmesi için ortak çaba sarf etmeliyiz. Bunu ancak birlikte başarabiliriz.” şeklinde konuştu.

Yeni dönem başlıyor

İlham Aliyev, ülkede yeni dönemin başladığını, bu döneme alnı açık, yüzü ak, başı dik girdiklerini söyleyerek, “Ermenistan ve bu ülkeyi askeri yönden destekleyenler bilmelidir ki bizi hiçbir şey durduramaz.” dedi.

Kendisine bir kez daha itimat gösteren Azerbaycan halkına teşekkür eden Aliyev, ülkenin kapsamlı kalkınması ve toprak bütünlüğünün korunması için elinden gelen her şeyi yapacağını belirtti.

“Azerbaycan ordusu gücünü savaşta gösterdi”

Aliyev, “Dünya, 3. Dünya Savaşı’na çok yakındır. Bazıları bu savaşın artık başladığını düşünüyor. Azerbaycan ordusu ise gücünü savaşta gösterdi. Ermenistan ve bu ülkeyi askeri yönden destekleyenler bilmelidir ki bizi hiçbir şey durduramaz. Eğer bize karşı toprak iddialarına son verilmezse, eğer Ermenistan kendi yasalarını düzene koymazsa barış anlaşması olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Yeni dönemde orduyu ve savunma sanayisini güçlendireceklerini söyleyen Aliyev, 2024’te savunma sanayine en az 1 milyar manat yatırım yapılacaklarını, silah üretimini artıracaklarını bildirdi.

“Ermeni ayrılıkçıların tabutuna çakılan son çiviydi.”

Cumhurbaşkanı seçiminde oyunu, bir zamanlar ayrılıkçı Ermenilerin başkent olarak kullandığı Hankendi’de kullandığını hatırlatan Aliyev, “Hankendi’de kullandığım oy, kutuya attığım pusula öylesine bir pusula değildi. O pusula Ermeni ayrılıkçıların tabutuna çakılan son çiviydi.” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan’ın önemi ve dünyada oynadığı rol artmaktadır.”

Aliyev, Karabağ konusunun milli mesele olduğunu ve tüm Azerbaycan halkını birleştirdiğini belirterek, “Bu konu çözüme kavuştu. Bizim milli birliğimiz daimi olmalıdır. Çünkü Azerbaycan’ın önemi ve dünyada oynadığı rol artmaktadır.” dedi.

Genç neslin önemine vurgu yapan Aliyev, “Biz, milli ve manevi değerlere bağlı gençlik yetiştirmeliyiz. Gençlerimizi milli ruhta ve geleneksel değerler temelinde yetiştirmek devletin ve her ailenin görevidir.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, şehitlikleri ziyaret etti

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yemin töreninin ardından eşi Mihriban Aliyeva ile şehitlikleri ziyaret etti.

Önce merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret eden İlham Aliyev, daha sonra 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Şehitler Hıyabanı’nı ziyaret ederek buradaki Ebedi Ateş Anıtı’na çiçek bıraktı.

 

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.