user

Aliyev imzayı attı; Karabağ Üniversitesi kuruldu

45 okunma — 28 Kasım 2023 16:02
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

media 1 xmfyob481gsunw5ep9tv 620x460 1

Aliyev imzayı attı; Karabağ Üniversitesi kuruldu

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 16 Kasım 2022 tarih ve 3587 sayılı Kararnamesi ile onaylanan “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İşgal Altındaki Topraklara Büyük Dönüşe İlişkin I Devlet Programı” uyarınca, kurtarılan toprakların yeniden inşası, sürdürülebilir kalkınması İşgalden korunmak ve yüksek yaşam standardının sağlanması için bu topraklarda büyük çaplı yeniden yapılanma çalışmaları yürütülüyor.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle;

“İleri standartların, yüksek teknolojilerin uygulanması ve her bölgenin alanda uygun şekilde gelişmesi de dahil olmak üzere, nüfusun sürdürülebilir yerleşimi ve bölgelerin ekonomik faaliyete yeniden entegrasyonu yönünde belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik modern yaklaşımlar uzmanlaşma, yüksek vasıflı personelin katılımını gerektirir. Karabağ bölgesinde yüksek öğrenim geleneği tarihsel olarak var olmuştur. İlk yüksek öğretim kurumu 1969 yılında Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü’nün bir şubesi olarak burada kurulmuş, 1973’ten 1988’e kadar yüksek öğretim kurumu olarak faaliyet göstermiş, topraklarımızın işgali sırasında faaliyetlerine son vermiştir.

İşgalden kurtarılan bölgelerin ekonomik potansiyeli, imar ve inşaat çalışmaları ile işgücü piyasasının talepleri, bölgede yüksek nitelikli personel yetiştiren bir yükseköğretim kurumunun örgütlenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası’nın 109’uncu maddesinin 32’nci fıkrasından hareketle, bölgenin sosyo-ekonomik ihtiyaçlarına uygun olarak yüksek vasıflı personel talebini karşılamak ve tarihsel olarak var olan eğitim geleneklerini korumak amacıyla bir karar alıyorum:

1. Hankendi şehrinde Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığına bağlı yüksek öğretim kurumunun temelinde kamu tüzel kişiliğine sahip “Karabağ Üniversitesi” (bundan sonra Üniversite olarak anılacaktır) kurulmalıdır.

2. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu:

2.1. iki ay içinde:

2.1.1. Üniversitenin tüzüğünü onaylayın ve bu konuda Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bilgi verin;

2.1.2. Üniversite faaliyetlerinin finansmanına ilişkin gerekli tedbirleri almak;

2.1.3. Üniversitenin Hankendi şehrinde arsa, dershane ve yurt binaları, spor alanları ve diğer altyapı tesislerinin temini sorunlarını çözmek;

2.2. Bu Siparişten kaynaklanan diğer sorunları çözmek.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.