user

Adet ağrılarından nasıl kurtulurum?

533 okunma — 28 Aralık 2019 10:57
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Adet ağrılarından nasıl kurtulurum?

Candan bezdiren adet ağrıları ve gerginlik

Kadınların ayda bir görükleri kabus olan adet ağrıları (dismenore), aynı zamanda kendisini ve çevresindeki herkesi hırpalayan adet öncesi gerginlik (premenstrüel sendrom; PMS) tedavisi için tüm dünyada pek çok bilimsel araştırmalar yapılmaktadır

Konu ile ilgili gelinen nokta ise hormon içerikli doğum kontrol hapları ve ağrı kesicilerden öteye bir şey değil. Bu tedaviler belirtileri geçici olarak ortadan kaldırır. Alınan bu kimyasalların (ilaç) vücuda yaptığı yan etkiler de kişinin sağlığını olumsuz etkiler.
O zaman da doktora hastası küçük yaştaysa ”büyüyünce geçer’‘, genç ve bekârsa ”evlenince geçer”, evliyse ”doğurunca geçer”, evli ve çocuklu ise ”menopozda geçer” demekten başka bir şey kalmaz. Doktor bu cevapların doğru olmadığını bilse de hastasını bir çeşit hipnozla etkilemeye çalışır. Bu problemlere karşı geliştirilen alternatif tedaviler:

Aerobik-egzersiz

Adet ağrısı ve ön sıkıntılarının nedenlerinin ne olduğu konusunda çeşitli teoriler vardır. Bunların en yaygın olanı adet öncesinde vücudun salgıladığı doğal ağrı kesici hormonların (endorfin, enkefalin) azalmasıdır.

Bu hormonlar günlük hayatta kendimizi iyi hissettirir. Bu hormonların azalmasıyla sinirlilik, aşırı alınganlık ve depresyon başlar. Ağrılar artar.

Dikkat edin sevgilinizle, eşinizle, çocuklarınızla, iş arkadaşlarınızla en fazla kavga edip küstüğünüz dönem budur. Telefon ahizesini elinize alıp karşı tarafa sonradan pişman olacağınız sözler söylemeden önce biraz düşünün.Âdetinize kaç gün var?

Güvenli ve kolay bir tedavi olan aerobik egzersiz vücudun mutluluk hormonları salgılamasını sağlayarak ağrıları ve hassasiyeti giderir. Kabızlık, sık idrara çıkma, yemek ve özellikle tatlıya olan aşırı istek sorunları azalır. Egzersiz sırasında kendinizi aç hissetmezsiniz.Eğer daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız önce yürüyüşle başlayın. Sonra temponuzu hızlı adımlara çevirebilirsiniz.

Bir süre sonra vücudunuz bu egzersize alışınca koşmaya başlayabilirsiniz. Bu egzersizleri haftada en az üç kez 20-30 dakikalık sürelerde düzenli yaparsanız sizde yarattığı mucizeleri görüp inanamayacaksınız. Egzersizin saatini kendiniz belirleyin. Sabah en enerjik olduğunuz dönem veya yorgun bir günün sonunda zihinsel dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda. Yanınıza müziğinizi de alın.

Unutmayın önemli olan sizin eğlenmenizdir. Koşu veya yürüyüş sonunda salgılanan mutluluk hormonları sayesinde kendinizi yorgun ama enerji dolu, uyarılmış ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Su terapisi

Pek çok iyileştirici özelliğe sahip olan su, sinir sistemi, kaslar dâhil olmak üzere tüm vücutta tedavi edici etkiler yaratabilir. Adet ağrıları için en etkili hidroterapi tekniği küvet banyosudur. Yaklaşık 40 derece sıcaklıktaki su ile küvet doldurulur. Küvetin içine su göbek hizasına gelecek şekilde oturulur. Gevşeyip rahatlayıncaya kadar beklenir.

Masaj

Masaj zihinle beden arasında denge sağlayarak gevşeme ve rahatlamayı sağlar. Tüm vücuttaki dolaşımı hızlandırır. Duygusal gerilimi azaltır. Omurganın en alt bölgesi sakral bölgedir. Bu bölgedeki sinirler üreme organlarına bağlıdır. Bunlar rahatsız olduğunda adet ağrıları başlar. Bu bölgeye basınç uygulayarak yapılan masaj rahatsızlığı azaltacaktır.

Ağrı döneminde masaj yapacak kişi bir eliyle karnınızın alt kısmını tutarken diğer eliyle kuyruk sokumu bölgenize daireler çizerek ovuştursun.

On dakika sonra yüzüstü uzanın. Yardımcınız bel omurganızın iki yanına başparmağı ile daireler çizerek iki dakika daha ovuştursun. Bu oldukça çabuk etki gösteren ağrıları geçirici tekniği gebelerimizde doğum ağrıları sırasında da uyguluyoruz. Son olarak tekrar yüzüstü uzanın yardımcınız teker teker ayağınızı yukarı doğru kaldırsın. İki dakika süren bu hareketten sonra karnınızdaki gerginlik azalacaktır.

Yoga-meditasyon

Rahatlamayı, huzurlu ve sakin olmayı sağladığından işe yarar. Bu konudaki merkezlere gidip yardım alabilirsiniz

Hayallere dalma

Hayal kurma terapisi stresle mücadeleyi sağlar. Adet ağrısı çekerken rahatlayacağınız pozisyonu seçin. Gözlerinizi kapayın. Derin nefesler alıp vererek parmak ucunuzu hissetmeye çalışın. Başardıysanız parmak ucundan yukarılara doğru çıkarak tüm uzuvlarınızı ve organlarınızı hissedin. Saç diplerine geldiğinize gevşemiş olacaksınız. Sonra gözünüzün önüne karın alt bölgenizi ve içinde duran rahminizi getirin. Sıkışmış ve kaskatı olmuş bu rahmin gevşeyerek açıldığını, içindeki kanın kolayca akıp çıktığını hayal edin. İşe yarayacaktır.

Psikoterapi

Yoğun stres adet ağrılarını ve öncesi gerginliği tetikler. Bu duygusal durum adet geçtikten sonra da devam ediyorsa bir psikoterapiste gitmek faydalı olur.

Beslenme şekli

Adet öncesi yenen aşırı tuzlu şekerli ve unlu gıdalar bu sorunların oluşumunda önemli etkendir. Abur cuburla beslenen, az sebze ve meyve tüketen kadınlarda sorun şiddetli olur. Adet öncesi yenen süt ve süt ürünleri aşırı tüketildiğinde aşırı kalsiyum alımı sebebiyle vücuttan magnezyum denen madde eksilir.

Bu madde eksikliğinde güçsüzlük, ağrılara duyarlılıkta artış olur. Yine kalsiyum fazlalığında vücutta ağrıya sebep olan kötü prostoglandin denen maddeler artar. B6 vitamini magnezyum emilimini arttırır. Göğüsleri hassaslaştıran prolaktin denen hormonun salınımına engel olur. Vücuttaki suyun atılmasını sağlayarak şişkinliği azaltır.
Özetle adet öncesi çok tuzlu, tatlı, unlu gıdalardan kaçınmalı, aşırı süt ve süt ürünü tüketiminden uzak durulmalıdır. Magnezyum içeriği zengin elma, muz, bezelye, maden suları tüketimini arttırılmalı, B6 vitamininden zengin balık, sığır eti, özellikle ciğer, çiğ sebzelerle beslenilmelidir.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.